Domů · Články · Fotogalerie · Fórum · Ke stažení · Geowiki · www.geocaching.cz · www.geocaching.com Sunday, February 28, 2021
Menu
Pro začínající
Geocaching
Geocoiny & TB
Geocaching v Plzni
Cache roku 2008
Cache roku 2009
Domácí dílna
Akce a reportáže
Adventure race - ARH
Geopovídky
Reviewer info

Články
Fotogalerie
Fórum
Ke stažení
Odkazy
Kontaktujte nás
Hledat
O webu
Akce, eventy

Coin PHMK 2015

Geocaching - odkazy
www.geocaching.cz
www.geocaching.com
Hledej na geocaching.com:
Náhodná fotka
Nevřeňské bloudění
Nevřeňské bloudění
Nevřeňské bloudění
Oblíbené
Přidat k oblíbeným
Nastavit jako výchozí
Počítadlo
Mapa přístupů

Profile Visitor Map - Click to view visits
Create your own visitor map

Návštěvy

free counters

Zobrazit téma
Geocaching Community Plzen | Geocaching | Obecné
Autor přírodní rezervace
kitty2008
Člen

Použít Avatar

Členem od: 21.05.08
Odesláno 01-11-2008 19:35
Chtěla bych se poptat na schvalování kešek v přírodní rezervaci. Například GCNP06 je cache přímo v rezervaci a to dost daleko od cesty. A není to jediná (např. GCNN41) Nechci v žádném případě kritizovat reviewry, mají můj obdiv, přesto si myslím, že by mělo být schvalování přísnější a hlavně by to měla být starost a vizitka ownerů.
Nebo mi něco uniká a můj názor je chybný?
Děkuji za odpovědi
Upravil(a) Venca68 02-11-2008 10:42
294-707-472
Autor RE: přírodní rezervace
Venca68
Super Administrátor

Použít Avatar

Členem od: 31.08.07
Odesláno 02-11-2008 10:50
Jak se tak koukám, obě ty kešky jsou hodně staré, z dob, kdy byla keší v celé republice přehršel. Tipuju, že to je tak, že v té době byla na kešce návštěva snad jedenkrát za měsíc ani ne a nikdo zase tolik neřešil, zda jedna ne zcela legální procházka jednou měsíčně něco poškodí. Dnes, kdy na kešky chodí celá procesí a stojí se občas zástupy na logování, je pochopitelné, že podmínky publikace musí být přísnější nebo aspoň musí být přísněji hlídány a dodržovány.
Tohle se netýká jen poškozování životního prostředí, ale i kešek svým způsobem nebezpečných. Teď mám na mysli třeba takový "Strach", který jsem bohužel už v dobách jeho slávy ani já nezažil. Když bylo kačerů pár, mohly být některé ojedinělé kešky tak nějak víc na hranici legálnosti. Dnes je to masová zábava, ať chceme nebo ne, a proto musí být vše zcela košer. Prostě je to takový vývoj. A jak říká klasik - můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu prostestovat, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.
Stejně jako jsou "grandfathered" některé typy keší (např. virtual), hádám, že se stejné "pravidlo dožití" uplatňuje i zde.
Ale rád si přečtu oficiální nebo aspoň polooficiální názor... smiley

Venca68
http://www.geocaching.com/profile/?guid=599de0a1-04f9-4bb7-b8ae-363dcb66c3e7
Venca68
Super Administrátor

Použít Avatar

Odesláno 02-11-2008 10:54
A co s těmi zmíněnými keškami? Můžu zase napsat jen svůj soukromý názor. smiley
Je třeba si říct, zda skutečně něčemu škodí. Pídit se po podstatě zákona (vyhlášení rezervace) ne po tom, že cedulka je o 100 m jinde, než by mohla být. Pokud je okolí kešky návštěvami nepoškozené, nikdo nezašlapává nějaké vzácné kytičky nebo něco jiného, já osobně bych přimhouřil nad keškou oči.
Pokud je ale evidentní, že je tam vyšlapaná cesta přes vzácné rostliny, že tam kačeři ryjí jak prasata apod., pak je asi na místě upozornit na stav ownera a v případě, že tě pošle do háje, třeba i upozornit reviewera formou "Need archived" logu.
Zdůrazňuji, že toto je můj názor. Jiný kačer by zakázal jakoukoli kešku metr za cedulí zákaz vstupu, další jiný kačer by se divil, proč chcete vůbec něco zakazovat, že zakázané ovoce nejlíp chutná. A třetí by si vymyslel zase něco jiného... smiley

Venca68
http://www.geocaching.com/profile/?guid=599de0a1-04f9-4bb7-b8ae-363dcb66c3e7
Ponik
Super Administrátor

Použít Avatar

Odesláno 03-11-2008 08:44
kitty2008 napsal/a:
Chtěla bych se poptat na schvalování kešek v přírodní rezervaci. Například GCNP06 je cache přímo v rezervaci a to dost daleko od cesty. A není to jediná (např. GCNN41) Nechci v žádném případě kritizovat reviewry, mají můj obdiv, přesto si myslím, že by mělo být schvalování přísnější a hlavně by to měla být starost a vizitka ownerů.
Nebo mi něco uniká a můj názor je chybný?
Děkuji za odpovědi

Pravidla pro cache v chráněných územích
Odpovím v rychlosi citací textu, který napsal na fóra Geocaching.cz tajemník Odborné skupiny pro rekreaci, sport a turistiku AOPK ČR (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, www.nature.cz) - tj. organizace, která zahrnuje mj. 24 správ CHKO v naší republice. POZOR - text neřeší území chráněná z jiného titulu než ochrana přírody - např. archeologické památky, ochranná pásma vodních zdrojů apod.

Základem, ze kterého je nutné vyjít, je zákon č. 114/1992 Sb. Ale obecně je ještě třeba upřesnit, že co není zákonem zakázáno, je povoleno. Proto se nikde v zákonech nesnažte najít formulaci "geocaching je povolen". Kromě zmíněného zákona existují také vyhlášky a další tzv. obecně závazné právní předpisy, jimž zákon ukládá upřesnění některých detailů. To je v případě geocachingu důležité. Dál už to vezmu po kategoriích chráněných území:

* Přírodní park (PP) - je kategorie tzv. obecné ochrany území, žádné omezení pro geocaching zde není.

Následují kategorie tzv. 'zvláště chráněných území přírody (ZCHÚ)':

* Národní park (NP) - u nás nejvyšší kategorie pro rozlehlá (tzv. velkoplošná) chráněná území přírody. Důležitá je zonace - I. až III. zóna, v každé platí jiné zákazy. I. zóna je nejpřísnější, je zde zákaz vstupu mimo cesty vyznačené se souhlasem správy NP (za takovou cestu lze podle výkladů právníků považovat v české praxi cestu s pruhovým značením KČT). Každý, kdo vstoupí mimo takovou cestu, porušuje zákon. Každý, kdo jiného navádí k porušování zákona, porušuje zákon také. Jak již někdo napsal, některé přestupky jsou tolerovány. Ale když půjde do tuhého, zákon je zákon. Např. někdy nejde tolerovat věc, která za to sice stojí, ale na níž upozorní někdo jiný, že je v rozporu se zákonem. Orgán státní správy těžko může napsat "je to porušení zákona, ale my to tolerujeme". Za povšimnutí stojí ovšem i další zákazy v NP, např. táboření a rozdělávání ohňů mimo místa vyhrazená správou - tj. keš lze umístit ve II. zóně kamkoli, ale rozhodně nelze doporučit aktivaci ikonky "campfires", byť by tam nějaké ohniště fyzicky bylo. Ještě je vhodné upozornit na § 15 odst. 2 uvedeného zákona, který lze zobecnit pro všechna zvláště chráněná území do lidsky srozumitelné věty, že je zakázáno poškodit přírodu. Umísťujte tedy keše tak, aby vás nikdo nemohl nařknout z poškození přírody nebo navádění k tomu. Národní parky mají zvláštní vlastnost, a sice návštěvní řády. Zde může správa upřesnit podmínky chování návštěvníků nad rámec zákazů vyjmenovaných v zákoně. Návštěvní řády najdete na webových stránkách správ parků (www.krnap.cz, www.npsumava.cz, www.nppodyji.cz, www.npcs.cz).

* Chráněná krajinná oblast (CHKO) - také velkoploška, kde se kromě přírody chrání i ostatní krajina propojující přírodně cenné plochy. Je zakázáno táboření a ohně mimo místa vyhrazená, zákaz vstupu zde neplatí ani v I. zóně (CHKO mají zóny 3 nebo 4). Ovšem pozor - omezení se může objevit ve vyhlašovacím předpisu konkrétní CHKO (ale v současné době se asi žádné netýká geocachingu). Dále např. v Českém ráji jsou významná archeologická naleziště pod převisy (takřka všemi), takže zahrabávání keší do písku není dobrý nápad. Mj. je to také biotop mravkolva (tedy "ťutínka" z Ferdy Mravence), kterého ale najdeme prakticky jen pod miniaturními převisy, kam lidé nevlezou...

* Národní přírodní rezervace (NPR) - maloploška, nejcennější co v přírodě máme, srovnatelné s I. zónou národních parků jak po stránce kvality, tak po stránce ochranných podmínek, tedy z pohledu kešera zejména zákaz vstupu mimo značené cesty. To jsou např. Karlovské bučiny (probíráno na fóru), které lze doporučit shlédnout alespoň v internetové podobě. Příklad toho, kde je tolerováno chození po lesní cestě, která nemá turistické značení (zatím, ale snad na tom autor keše pracuje). Osobně bych na tuto keš aspoň netahal cyklisty. Obecně platí, že při umísťování keší v NPR si dávejte hodně pozor, stejně jako v I. zóně národního parku. Ale keš pod lavičkou na vyhlídce určitě nikomu vadit nebude, určitě také nebude vadit geocache řešená na cestě. Doporučuje se pro jistotu do listingu keší v těchto územích dávat upozornění na nutnost pohybu jen po značených cestách.

* Přírodní rezervace (PR)
, národní přírodní památka (NPP), přírodní památka (PP) - ostatní maloplošky, v zásadě bez omezení pro geocaching, ale před založením keše se určitě přesvědčte, zda není nějaký zákaz (přesněji řečeno "činnost vázaná na souhlas orgánu ochrany přírody") ve vyhlašovacím předpisu. Naskenované vyhlašovací předpisy lze najít na odkazu drusop.nature.cz (ovládání není zrovna intuitivní, za což se omlouvám, ale dá se proklikat až na požadovaný dokument).

Nebudete-li si jisti nebo když prostě jen budete chtít mít čisté svědomí, obraťte se na orgán ochrany přírody příslušný pro dané území (viz dále). Mimo ZCHÚ není třeba ochranu přírody vůbec řešit nad rámec pravidel geocachingu a základní logiku (domluva s vlastníkem pozemku, nepoužívat dutiny, u nichž nejste schopní s jistotou vyloučit hnízdění živočichů apod.). NP a CHKO mají své správy. NPR a NPP ležící mimo NP a CHKO spravuje Ministerstvo životního prostředí. V tomto případě ovšem doporučuji kontaktovat nejbližší správu CHKO, protože ty jsou ministerstvem pověřeny péčí o tato území. Pokud bude dané území náhodou spadat pod jinou správu CHKO, řeknou vám to. PR a PP ležící mimo CHKO a NP řeší krajské úřady, odbory životního prostředí.

Snad je tato informace užitečná, případné další nejasnosti v této záležitosti vyjasníme s kolegy po mailu, telefonu nebo osobně. Třeba se sejdeme na nějakém eventu, není problém to tam rozebrat podrobně pro všechny účastníky, pokud by je to ovšem zajímalo... Budete-li orgán ochrany přírody kontaktovat, je vhodné kromě vašeho skutečného jména napsat i přezdívku, kterou používáte pro geocaching.

Ještě doplním ke zdroji, který někdo uváděl v diskusi - mapy.crr.cz - přiznávám, že design je přívětivější než na drusop.nature.cz, ale nevím, kde pro daný server berou zákresy hranic ZCHÚ. Na první pohled tam chybí CHKO Český les, takže moc aktuální to asi nebude (posuzováno na konci roku 2007). DRÚSOP je aktuální, jeho provoz je dán vyhláškami a dalšími předpisy.

Pokusíme se dohodnout, aby se aktuální zákresy ZCHÚ objevovaly i na mapách na groundspeak, ale to zatím nemohu zaručit.

Ondra Vítek, AOPK ČR, ondrej.vitek@nature.cz, tel. 241082310.

Jinak s Ondrou Vítkem je fajn domluva, a je ochotný pomoci a poradit, můžeš mu zavolat, nebo napsat mejla a hned zjistíš, zda jsou tvé obavy oprávněné. I revieweři s ním občas spolupracují, hlavně při žádostech o archivaci cache, které jsou z důvodu poškozování přírody. Přece jen je někdy lepší konzultovat oprávněnost archivace s odborníkem.

Ve skutečnosti jsem Poník, ale ve volných chvílích hraji jednoho človíčka na planetě Zemi.
340776686 www.ponik.net
Flyzapi
Člen

Použít Avatar

Členem od: 09.01.08
Odesláno 03-11-2008 09:44
Díky Poníku za informace. Sám jsem se v ledasčem poučil. Nevim, jestli nemluvim z cesty, ale nestálo by za to tenhle výstižný přehled umístit mezi články tady na webu? Sice jsem trochu pátral a nenašel jsem to, ale to neznamená, že jsem to někde nepřehlédl. Podle mě je to docela podstatná informace aspoň pro začínající a nebo pro takový, jako jsem já a tak by asi bylo škoda, kdyby to skončilo někde v hloubi nepoužívaných témat fóra.

Jen blbec a Mr. Bean jdou rovně za nosem.
Já chodim za šipkou
273-264-644 http://www.geocaching.com/profile/?guid=68f38ac3-abf7-47f5-b890-773849b38e9f
kitty2008
Člen

Použít Avatar

Členem od: 21.05.08
Odesláno 05-11-2008 19:11
* Přírodní rezervace (PR), národní přírodní památka (NPP), přírodní památka (PP) - ostatní maloplošky, v zásadě bez omezení pro geocaching,...

z toho plyne, že v přírodní rezervaci je povolen volný pohyb mimo vyznačené cesty? V tomto případě je můj dotaz bezpředmětný, neboť já žila v domnění, že je tam vstup zakázán.

Děkuji moc za odpovědi
294-707-472
haggaeus
Člen

Použít Avatar

Členem od: 09.09.07
Odesláno 05-11-2008 19:49
kitty2008 napsal/a:
z toho plyne, že v přírodní rezervaci je povolen volný pohyb mimo vyznačené cesty? V tomto případě je můj dotaz bezpředmětný, neboť já žila v domnění, že je tam vstup zakázán.

Ano, omezeni na znacene cesty neplati, pokud neni ve vyhlasovaci dokumentaci stanoveno jinak. Muze tam byt treba sezonni zakaz vstupu kvuli hnizdeni, zakaz lezeni po skalach, atd.
Ten citovany prispevek je uz davno vystaven na wiki.
http://www.geocaching.com/profile/?u=haggaeus
Přejít na fórum:
Přihlásit
Jméno

Heslo

Ještě nejsi přihlášený?
Klikni zde a registruj se.

Zapomněl jsi heslo?
Pro získání nového klikni právě zde.
Uživatelé online
Hosté online: 12
Žádný člen není online

Registrovaní členové: 1,466
Neaktivní členové: 1281
Noví členové: metej
Kalendář událostí
<< Únor 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Žádný záznam

Narozeniny Narozeniny:
Vzkazník
Pro odeslání vzkazu se musíte přihlásit.

sciurust
27-12-2018
Nabízím k adopci keš Alšova Plzeň.

Vianney
26-10-2016
Geokalendář 2017 se chystá. Pošlete fotky a informace na e-mail vianney@volny.cz

aha
02-04-2015
Event První pomoc a trénink s hasiči má po odhlášení 4 volná místa. Tuto sobotu v Němčovicích. http://coord.info/GC5PH7H

rictep
20-06-2014
Mám dva lístky na Lucii na 26.6.2014 do amfiteártu na Lochotíně v Plzni. Cena 2x 690,- Kč.

chrzatka
15-06-2014
Ahoj všichni, kdo máte rádi mohutné stromy! Podpořte finalistu Stromu roku 2014, kterým je Skomelský dub, jediný finalista letošního ročníku v celém Plzeňském a Karlovarském kraji. Podrobnosti se do

Archiv vzkazů
Copyright (c) 2007-2010 Plzeňský geoteam | geoteam@gc-plzen.net |Powered by PHP-Fusion Copyright (c) 2003-2007 by Nick Jones.