Expedice Balkán 2012 - part 4
Odesláno cbfousac dne 09-12-2012 16:39
Den devátý - 16.7.2012Dnes opouštíme Albánii a pokračujeme dále do Řecka.Přechod hranice zabere cca 30 min, řecký celník při kontrole pasů žertuje a ptá se kde máme Milana Baroše.

Ráz krajiny se po přejetí hranice výrazně mění. Žádné holé kopce s pichlavou trávou. Tady na svazích rostou stromy?

První zastávkou je město Ioannina, protože potřebujeme odeslat článek na web. Využíváme zastávky a jdeme pro IOANNINA CASTLE GCX4Z1 .Hrad byl hlavním sídlem Aliho Pašia má zde také svoji hrobku. Dále se uvnitř hradu v mešitě Alsan Pasha nachází Městské národopisné muzeum Ioannina.Toto keš snad úplně ze všeho nejvíce porušuje pravidla Geocachingu z těch které jsme cestou našli. Vstupné do hradu je 2 EUR na osobu. Prohlédneme si expozici a jdeme na kešku. GPS mne stále táhne dovnitř do hrobky, ale tomu se mi nechce věřit. Prohledávám centimetr po centimetru kolem stavby a nakonec rozšiřuji okruh na nějakých 15m. Kamarád nekačer mezitím šmejdí v hrobce, která je volně přístupná. Najednou hlásí, že ji našel. Uvnitř hrobky, ve špaletě okna, po vyndání dvou kamenů zdiva !!Odtud naše cesta vede k Meteoře. Nedaleko Mestovo sjíždíme z hlavní silnice a nacházíme příhodné místo na nocování.
Den desátý - 17.7.2012Naším dnešním cílem je Meteora.

Jedná se o lokalitu s 24 kláštery vybudovanými na slepencových skalách. První mniši a poustevníci se tu začali usazovat někdy v 11.stol., stavba klášterů je datována do 14.stol., úpadek klášterů začal v 18.stol. Dnes se jedná o oblíbený cíl mnoha turistů.Jedná se o geologicky velmi zajímavou lokalitu, a proto není divu, že se zde nacházejí hned dve Earth keše - Rocks of Meteora GC2M15Y a Fingers of Giants - Meteora Earthcache GC2F643 .Je zde ještě tradička Meteora Rocks GC123C0 , ale ta je umístěna v poměrne nepřehledném a náročném terénu. Navíc jsou všude okolo davy turistů, tak jsme odlov prostě vzdali.Je to krásné místo, ovšem příliš mnoho lidí na malém prostoru nám prostě příliš nevyhovuje, tak jsme jeli ?o dům dál?. Přesto nám to zabralo téměř celý den.

Na hlavní silnici E90 jsme se vraceli jinou cestou, kde už žádné další krabičky nebyly.

Nocovali jsme kousek za městem Grevena.


Den jedenáctý - 18.7.2012Tento den jsme chtěli věnovat městu Thessaloniki ( Soluň ).

Dojeli jsme do města, podařilo se nám celkem pěkně zaparkovat nedaleko historického centra.S odlovem krabiček to bylo dost špatné.

Hned na první Byzantine Museum GC3N2N7 jsem po 15min. konstatoval DNF ? mikrokeš bez hintu.Druhou Tree with a view GC3N2N1 mi nalezl mudlokamarád - mikrokeš pověšená na větvi jehličnanu.

Třetí Centre of Thessaloniki History GC3AMWQ - magnetická mikrokeš bez hintu hned vedle předzahrádky nějaké kavárny.Čtvrtá Kamara GC3AMWN byla opět DNF - mikrokeš bez hintu.Soluň se mi líbila. Byla to příjemná procházka v místech, kde potkáváš historii doslova na každém místě. Procházka po Dim. Gounari, vykopávky pod Tebou, kavárničky s předzahrádkami ?

Jo pěkné město, jen ty krabičky jsou tam, dle mé zkušenosti, takové nějaké divné.

Jelikož byl opět nesnesitelný pařák, tak jsme popojeli kousek za město a hledali místo pro koupačku. Nalezli jsme pohodový přístup autem až k moři.Nebyla to žádná exkluzivní pláž, nějaké ty odpadky, ale voda relativně čistá a pěkně nás osvěžila. Přes záliv jsme sledovali přistávající a vzlétající letadla z místního letiště.

Pohodový den jsme zakončili nad městem v nějakém borovém háji. Bylo tu čisto, příjemný chládek a žádná havěť, která by nás chtěla ochutnávat. Pravděpodobně se jednalo o něco na způsob našeho Borského parku a Českého údolí. Na parkovišti zastavovala auta, vyskakovali z nich běžci a bikeři a mizeli někde v dáli.Je pravdou, že kešky v této lokalitě jsem na mapě viděl předem a místo pro táboření jsem sem směroval. Večer jsem vyrazil na malou okružní procházku a připsal si další tři zářezy v Řecku. Byly to Seich-Sou GC1BRE2 , Aspri Petra GC3A57C a Natural camouflage cahe GC17RY9 .
Všechno filmovky v lese a v tomto případě celkem slušně zaměřené.

Pokračování příště...