Expedice Balkán 2012 - part 6
Odesláno cbfousac dne 26-01-2013 16:46
Den patnáctý - 22.7.2012Naše dovolená pomalu končí a zbývá v podstatě již jen dojet zpět do republiky. Dnes vede naše cesta téměř podél pobřeží Černého moře směrem na sever.Po nějakých 35km nacházíme přehradu Poroy, která nám pomáhá smýt ze sebe pot minulé noci. Břeh je plný nějakých škeblí, o kterých Vašek tvrdí, že jsou to Slávky. Prý výborná pochoutka, ale nikdo nemáme odvahu je ochutnat.

Pokračujeme sněrem na Varnu po silnici první třídy, která je ovšem v otřesném stavu. V deníku expedice máme poznamenáno, že úsek 32km se nám podařilo ujet za více jak hodinu.Ve Varně se nám podaří celkem rychle najít klasickou okapovku The Cathedral GC1TP01 . Mezi tím posádku auta na parkovišti obtěžují různá individua a snaží se něco vyžebrat, nějakou minci, cigaretu apod.Podnikáme malou, asi 20km, zajížďku na Zlaté písky. Vůbec není jednoduché tady někde zaparkovat. U silnice parkoviště nejsou, vše je za závorami v hotelových komplexech. Po nějaké chvíli se podařilo místo najít a vydáváme se na zdejší pověstné písčité pláže. Klestíme si cestu množstvím stánků s ručníky, slunečními brýlemi, grilovanými specialitami, kolem hotelových bazénů a najednou stojíme v písku. Koukáme, hlava na hlavě, mezi povalujícími se těly lze zahlédnout pláž, krásný příboj. Nikdy jsem v této destinaci nebyl, takže jistě zajímavá zkušenost. Jedno ale vím jistě. Sem na dovolenou se ženou nepojedu.

Vracíme se zpět směrem na Varnu, ale míjíme ji obchvatem vpravo až k letišti a pak dále na sever k Rumunské hranici.Po nějakých 15-20km nacházíme příhodné místo na táboření u lesa.

Den šestnáctý ? 23.7.2012V 8:45 se vydáváme na další cestu.

Teď již bude popis cesty v podstatě velmi stručný. V 11:20 bez větších problémů překračujeme Bulharsko Rumunskou hranici. Dojíždíme do největšího Rumunského přístavu Constanca, kde řešíme zakoupení dálniční známky. Eura nikde nechtějí brát, tak musíme do města vyhledat směnárnu. Když už jsme směnili nějaký ten obnos, tak také nakupujeme nějaké to pivo ve výhodném 2,5l balení, klobásky atd.Jak všichni víme, tak na dálnicích moc keší není a já bych nějakou tu Rumunskou chtěl. Dělám zcela ?neúmyslně? navigační chybu. No nevěřili by jste jaké jsem měl štěstí. Zrovna v tuto chvíli na této cestě se tu nachází keš. Jednalo se o ROP/Memorialul Durerii#4(Valea Seaca) GC2D8EZ - magnetická small na transformátoru.

Táboříme nedaleko městečka Černa Voda.

Den sedmnáctý ? 24.7.2012Dnešního dne jsme pokračovali směrem na hlavní město Bucuresti, dále na sever na Ploiesti, Brasov a Tirgu Mures.

Kousek severně od Ploiesti v městečku Sinaia nacházíme druhou Rumunskou kešku Moments in history #5 - Sinaia train station GC2DGMB, která by mohla potěšit příznivce železnice.Později doma zjišťujeme, že se jedná o drezínu přestavěnou z ministerské pancéřované ŠKODY VOS 5,2 l/88 kW.Přejeli jsme poměrně vysoký horský hřeben a sjíždíme do města Brasov, které se nachází v relativní nížině. To trvalo jen chvilku a zase stoupáme do hor. Dnešní hledání tábořiště byl celkem oříšek, ale po asi 30km nalézáme vhodné místo nedaleko Tirgu Mures.

Den osmnáctý ? 25.7.2012Pokračujeme dále k Ukrajinské hranici.

U jedné benzinky chytáme wifi, stahujeme poštu a dozvídáme se jak jsme si před dvěma dny dovolili zaspat. Ozvali jsme se až v 7:30 a domácí účastníci ranních koleček na CB na nás čekali. No jo ? upletli jsme si na sebe bič.

Na této trase jsme do sbírky Rumunských keší přidali další drive-in Welcome to Zalau city (DN1F) GC31A8A .

Z bezpečnostních důvodů se rozhodujeme strávit dnešní noc ještě na území Rumunska a Ukrajinskou hranici překročit brzy ráno. Mohou se vyskytnout nějaké problémy v odbavení a proto bude lepší Ukrajinu projet na jeden zátah a další noc být již na Slovensku. K hraničnímu přechodu to máme již jen 3,7km vzdušnou čarou, když nacházíme pěknou louku na táboření.Večer se začala stahovat mračna, ve vzduchu byla bouřka a začalo se směrem od Ukrajiny blýskat. Že by na lepší časy?

Den devatenáctý ? 26.7.2012Ráno kolem šesté nás budí drobný déšť, tak urychleně balíme a vydáváme se vstříc Ukrajině.

Na Rumunské straně hraničního přechodu proběhlo vše celkem rychle a za 10min. jsme odbaveni.Přijíždíme k Ukrajinské celnici s pocitem, že to budeme mít také brzy za sebou, protože pozorujeme celkem svižný pohyb v celništi. No zdání klame. Ačkoliv jsme byli desáté auto v řadě, tak ani po hodině čekání ještě nejsme odbaveni.Když na nás konečně dojde řada, tak nás nechají z auta vystoupit, následuje série otázek typu ? odkud, kam, proč, jak dlouho tu budete, kudy pojedete pryč, medikamenty, narkotika, zbraně. Následuje důkladná prohlídka přihrádek, sedaček, poklepem dutin dveří, blatníků. Zrcátkem se koukají pod auto a velmi je zaujme přídavné nezávislé naftové topení, ale nechají si to vysvětlit. A to nejlepší samozřejmě na závěr. Otevíráme nákladní prostor a v tu chvíli oba celníci o krok ustoupí a začnou ukazovat na naši spižírnu. No ještě aby oni nepoznali dřevěnou bednu od samopalů s krásně vyvedeným nápisem Kalašnikov v černé barvě. Otevíráme víko a ukazujeme polévky Vitana a konzervy. Celkem je to asi pobavilo, protože když odcházejí, tak mne jeden plácne do ramene, směje se a ptá se ?Skolka u vas Kalašnikov?? Odpovídám ?Pjať čelavěk, pjať Kalašnikov.? Mávne rukou a můžeme jet.

Na první benzince zastavujeme, ptáme se zda můžeme platit Eurem. Dostáváme souhlas, tak tankujeme plnou za neskutečnou cenu 22Kč/l (doma v té době 36Kč/l).

Během přejezdu Ukrajiny jsme dosáhli 6000 ujetých kilometrů a přidáváme do sbírky povinné dvě keše ? drive-in mikrošku UKRDOUG Castle Tours - Palanok Castle (Mukachave) GC2RC95 a UKRDOUG Castle Tours - Serednie Castle GC26X4C.

Za dvě hodinky již stojíme na hraničním přechodu v Užhorodu. Celní prostor je výrazně lépe vybaven, včetně kamerových systémů, než ten v Halmeu. Celníkům tedy neunikne z auta vystrčená ruka s foťákem. Okamžitě se na nás vrhnou tři celníci, odstavují nás stranou a provádějí důkladnou prohlídku auta. Ztratili jsme tím hodinu a půl než nám zvedli závoru.

A míříme na Slovensko!!! To už je skoro doma!!!

Přistupuje k nám pěkná celnice (po třech týdnech venku?), ptá se ?odkiaľ, jako dlho, a to ste tam nemali vodu, takto sa chcete vrátiť k ženám?. A bylo po flirtování. Uvědomujeme si, že jsme zarostlí, špinaví a smradlaví.

Kousek za hranicí se pokoušíme najít krabičku SOBRANCE - Požiarna zbrojnica GC1X5J9 , ale utrpíme těžké DNF.

Zajíždíme na Zemplínskou šíravu spáchat hygienu a při průjezdu Michalovcema nacházíme Zeleznicna stanica Michalovce GC2QJQB . Zapisuji si do statistik Košický kraj.

Naše cesta vede na Košice, Prešov a Poprad. Blíží se ovšem večer a na dálnici se kempuje dost špatně. Díky tomu, že dálnice Prešov Poprad je ve výstavbě a cesta vede částečně ještě po silnicích 1.třídy, tak je možnost sjet a najít místo pro táboření.

Během zastávky pro Bertotovska kaplnka GC1TR25 se rozhodujeme, že začneme hledat něco na spaní. V Hendrichovcích sjíždíme a šplháme do kopce na Štefanovce. Cesta skončila ve staré nepoužívané silážní jámě, tak jsme se tu prostě utábořili.

Den dvacátý ? 27.7.2012Dnes bylo v plánu dojet někam na česko-slovenské pomezí, ale vzhledem k předpovědím, které slyšíme v rádiu a které ověřujeme po telefonu, se plán mění. Pokusíme se to dotáhnout až na Dobrošov u Náchoda, kde budeme mít zázemí a velmi dobře to tam všichni známe.

Mezipřistání realizujeme v Ružomberoku, chytáme wifi, nakupujeme a já si odběhl pro dvě místní krabičky - Kastiel sv.Zofie GC18P07 a Color Alfa GC22B3R . Těmito dvěmi kešemi jsem ukončil mé zahraniční lovy.

Celkem jsem si tedy přivezl za 20 dní 41 keší z 10 států (+ dosud neuznané Kosovo).

Závěrem chci vyjádřit své díky kamarádům, kteří to se mnou cestou vydrželi a dokázali vytvořit takovou atmosféru, že nedošlo k žádné rozepři nebo hádce.

Chtěl bych také poděkovat Medokovi, který mně vyprovokoval k sepsání série těchto článků z pohledu kačera.

Mé díky patří i Tomášovi ze 100Dteamu za vytvoření prvních článků, a pak také Vencovi68 a MichalS za umožnění vlastního vkládání fotek ke článkům.

Děkuji také všem čtenářům za to, že dosud nikdo nenapsal žádný negativní komentář. Usuzuji z toho, že Vás to snad až tolik neprudilo a snad i některé zaujalo.

Děkuji cbfousac ? Fousáč Vinice Plzeň CL-51