Plzenští kačeři - 2009
Odesláno MichalSaFlower dne 14-09-2009 14:19

Letošní plavba se uskutečnila dne 12.9.2009 a její součástí byl i event - PLZEŇŠTÍ KAČEŘI - 2009 aneb water multistage event

Kačeří flotila

Této plavby se letos zúčastnilo 7 lodí. K základním posádkám z plavby 2007 (viz článek na webu gc-plzen.net) se přidala ještě posádka kačeří minolovky a posádka Kriky teamu. Základní plavidla z plavby 2007 zůstala jen bazének byl nahrazen postelí, byla vyrobena ještě dvě doprovodná plavidla a i vor se dočkal několika drobných úprav v podobě stěžně s plachtou, funkčního děla a pirátské truhly. V posádkách došlo k drobným změnám, kdy hrafnaina vystřídal na voru Víťa od Nevřeňáků, Háča odešel do posádky kačeří minolovky a v posádce se Šklébou ho vystřídal Slepic. Složení přihlášených lodí vypadalo takto:

1) "KAČENKA", která dostala nově plachtu a vezla funkční dělo, pirátskou truhlu a soudek s RUMem. Její stálou posádku tvořili: kormidelník Venca68, strojníci popaK a MichalS a střelmistr Víta. Na voru se vystřídalo několik návštěv, které jsme postupně nabírali a zase vysazovali na jednotlivých zastávkách. Vor plul pod pirátskou vlajkou plzeňských kačerů. Bohužel po celou plavbu foukal protivítr a plachta, než aby pracovala za nás, nám cestu komplikovala, ale to byla daň za "design" pirátského voru. Zato vlajky parádně po celou cestu ve větru vlály. Střelba z děla byla zajímavým zpestřením plavby a i soudek s rumem pomáhal utužit vztahy a to jak mezi posádkami tak mezi pozemním doprovodem. Dělbuchy efektně vybuchovaly ve vodě, a tak jsme občas podpořili výbuchem věrohodnost RMA miny tažené za minolovkou.
2) Záchranný člun hlavního voru, který byl jako na minulé plavbě vytvořen z duše od traktoru a desky od konferenčního stolku. Jeho jednočlennou posádku tvořila Kája z týmu Nevřeňáků.

KačenkaPirátský vorPirátský vor na šupně


3) Rychlý obranný pirátský člun v podobě plovoucí postele se stálou posádkou Škléba a Slepic měl jen omezenou možnost vozit pasažéry, která se rovnala nule, a tak se jen v průběhu plavby připojoval a zase odpojoval od různých plavidel.

PostelPostel


4) "MINOLOVKA" byla postavena v Radčickém doku a mela tato TTD: teoretický výtlak 700 kg; přibližná nosnost (po odečtení vlastní konstrukce atd.) 500 kg a její stálou posádku tvořili: Zuzzik22 - kapitán lodi a důstojník pro naloďování a vyloďování návštěv; Chemic77 - obsluha 20mm flugzeugabwehrkanonu (část plavby jako správný unavený bojovník prospal a při probouzení málem v leže uprostřed řeky vystoupil z minolovky); Poník - pravý motor s řiditelným vektorem tahu, radista a Háča - levý motor s řiditelným vektorem tahu, minér. Na palubě se v průběhu plavby vystřídala řada pasažérů (zvláště dětí, které již v předvečer plavby při přípravách Háča tak pobláznil, že ještě dlouho do noci po zahradě běhaly s pistolemi a hrály si na vojáky). Dokonce jeden přestup se uskutečnil přímo na vodě, když se společně spojily vor a minolovka a pasažéři suchou nohou přestoupili z jednoho plavidla na druhé.

Minolovka na šupně


5) Plavidlo Kriky teamu o rozměrech cca 90 cm x 200 cm vyrobené z prken, pytlů od psího žrádla a PETek, které prošlo úspěšnou plavební zkouškou ve zkušebním polygonu (bazénu) suchého doku Kriky teamu. Stálou posádku tvořil dvanáctiletý člen Kriky teamu se svým starším důstojníkem a kapitánem plavidla. Nedílnou součástí byla i psí bouda a pes.

Kačeří psí útulekKačeří psí útulek na šupně


6) Plavidlo určené pro vožení pasažérů nebo jako možnost přesunutí některých členů základních posádek z hlavních plavidel v případě nutnosti vézt větší počet pasažérů na těchto plavidlech. Toto plavidlo bylo vytvořeno v suchém doku na Slovanech a skládalo se ze čtyř 60 l sudu a jednoho 45 l, dřevené konstrukce a zbytku paluby bazénku z plavby 2007. Mělo označení kačerský heliport a kapitánem plavidla byl ricoo. Plavidlo bylo dimenzováno na tři osoby, ale skoro celou cestu plulo s dvoučlennou posádkou. Až na posledním úseku byl využit heliport naplno, a to když se posádka rozšířila na tři členy Cirovu Míšu.

HeliportHeliport na šupně


7) Plavidlo bylo vyrobeno narychlo pouhý den před plavbou bez možnosti jakéhokoliv testování. Palubu tvořila laminová deska na kterou byly připevněny čtyři přepravky od zeleniny vyplněné PET-flaškami. Stabilitu a další vztlak přidávaly plavidlu dvě duše od auta připevněný na bok plavidla. Jako pojistka pak byla v podélném směru mezi přepravky vložena nafukovací matrace. Základní posádku tvořil Crosskid se svým spolužákem ze školy. Toto plavidlo jako jediné nejelo šupnu u mráčku a bylo zanecháno na břehu u mostu milénia. Crosskid přestoupil na hlavní plavidlo a tím pro sjezd ze šupny rozšířil posádku Kačenky na 5 lidí.

CrosskidsCrosskids

Plavební zkouška postele a základu pro šesté plavidlo proběhla dne 8.9.2009 na Radbuze. Postel prošla úspěšnou zatěžkávací zkouškou, kdy uvezla tři členy posádky s celkovou hmotností cca 250 kg. Měla sice s tím co dělat a stabilita nebyla nijak oslnivá, ale když se plavidlo uklidnilo, byla to pěkná a plynulá plavba. Šklébovi se Slepicem se to tak zalíbilo, že od místa startu u ženijního cvičiště dopluli cca 300 m k papírenské lávce, kde úspěšný test zakončili.

Fotografie a popis příprav a také z průběhu akce naleznete ve vláknu Plzenští kaceri - anketa a ve fotogalerii GC1TQKR - Plzenští kaceri - 2009. Zde je ukázka několika fotografií:


"Svépomocný" poplavební event proběhl v suchém doku na Slovanech. Zde bylo k dispozici základní vybavení včetně několika grilů, přístřešků, laviček a dalších věcí nutných pro zdárné uskutečnění eventu. Event byl příjemným zakončením celého dne a završil perfektní zábavu. Dokonce v jeho průběhu padlo FTF na stejnojmenné keši a i druhá část účastníků si k večeru zašla s heliportem tuto keš odlovit. Nakonec i kačeří postel posloužila 2x, a to i na suchu, když na ní Chemic77 přespal ve spacáku pod altánkem přímo na zahradě suchého doku. Nezbývá než poděkovat všem zúčastněným a tešit se na další ročník, o kterém Háča prohlásil, že pokud bude každým rokem přibývat kačeřích plavidel jako doteď , tak příští rok máme na řece většinu, a to tam zase tak málo cizích plavidel neplulo. Takže všem ještě jednou díky a za rok AHÓÓÓÓÓÓÓJ ... .

Seznam odkazů na jednotlivé fotogalerie z plavby (postupně budeme doplňovat):
MichalS & Flower - http://picasaweb.google.cz/....
tomashusak72 - http://tomashusak72.rajce.idnes.cz/....
arriere-saison - http://arriere-saison.rajce.idnes.cz/....
torfik - http://torfik.rajce.idnes.cz/Plzensti_kaceri_-_2009/
Scooby Gang - http://picasaweb.google.cz/ScoobyCZ/PlavbaNetradicnichPlavidel2009#
Sunny.Plzeň - http://www.sunny-plzen.ic.cz/fotogalerie3/
Haca - http://michalsaflower.rajce.idnes.cz/Minolovka-plavba-2009-Haca/
Kriky Team - http://picasaweb.google.cz/KrikyTeam/NetradicniPlavidlaNaRadbuze1292009#
gadgitka - http://judd31.rajce.idnes.cz/Plavidla_2009/
gc-plzen.net - http://www.gc-plzen.net/photogallery.php?album_id=26
hejv - http://picasaweb.google.com/geohejv/Plavba2009?authkey=Gv1sRgCIXd14na3OGq_AE&feat=directlink#
LERwig - http://michalsaflower.rajce.idnes.cz/Netradicni_plavidla_2009_-_12.9.2009_-_LERwig/

Díky Sunnymu.Plzeň si opět můžete vychutnat video z akce.
Ke stažení zde: 
http://www.gc-plzen.net/_videos/Kaceri2009_DivX.avi

 

V článku byly použity fotografie z fotogalerií jednotlivých kačerů. Konkrétně torfika, Scooby Gangu, MichalS & Flower, Sunny.Plzeň, Kriky Teamu, Poníka a Háči. Za možnost fotografie použít velice děkujeme.