Domů · Články · Fotogalerie · Fórum · Ke stažení · Geowiki · www.geocaching.cz · www.geocaching.com Wednesday, June 26, 2019
Menu
Pro začínající
Geocaching
Geocoiny & TB
Geocaching v Plzni
Cache roku 2008
Cache roku 2009
Domácí dílna
Akce a reportáže
Adventure race - ARH
Geopovídky
Reviewer info

Články
Fotogalerie
Fórum
Ke stažení
Odkazy
Kontaktujte nás
Hledat
O webu
Akce, eventy

Coin PHMK 2015

Geocaching - odkazy
www.geocaching.cz
www.geocaching.com
Hledej na geocaching.com:
Náhodná fotka
Vánoční světélka: svíčky i prskavky
Vánoční světélka: svíčky i prskavky
Vánoční světélka
Oblíbené
Přidat k oblíbeným
Nastavit jako výchozí
Počítadlo
Mapa přístupů


Profile Visitor Map - Click to view visits
Create your own visitor map

Návštěvy

free counters

Expedice Balkán 2012 - part 1
Napsal: cbfousac

Každý sudý rok, jezdím s dalšími podobně postiženými kolegy na dálkové expedice věnované CB vysílání. Zatím jsem se zúčastnil: 2006 - Albánie, 2008 - Nordkapp, 2010 - Keltoi (Irsko, Skotsko).

Přípravy vždy začínají tak cca rok předem - stanovení trasy, výběr zajímavostí cestou, nastudování cestopisů, ceny dálnic , bezpečnostní situace, předběžný rozpočet apod.

Letošním cílem byla Makedonie, Albánie a Řecko. Bylo tedy jasné, že musíme projet buď Slovenskem nebo Rakouskem, dále Maďarsko, Srbsko, Kosovo, Makedonii, Albánii a Řecko. Když už jsme byli na Řecko Turecké hranici, tak padlo rozhodnutí zajet ještě do Istanbulu. Odtud zpět na Edirne a přes Bulharsko a Rumunsko. V Rumunsku jsme se rozhodovali zda jet na Maďarsko nebo se ještě podívat na Ukrajinu. Zvítězila zvědavost. Takže cca 120km přes Ukrajinu na Slovensko a hurá domů.

Z celé expedice jsme se snažili pravidelně posílat články o našem postupu na náš CB web: http://www.cbdx.cz/seznam0count20cislo123.html.


V letošní pětičlenné sestavě jsme byli dva kačeři, tak jsme si nějaké ty úlovky z této cesty chtěli také přivést. Shodli jsme se s bohouscl6 na tom, že nám v každé zemi stačí dvě krabičky a že nebudeme ostatní členy posádky zdržovat a prudit naším kešováním. Zaměřili jsme se tedy především na tradičky do max. 3/3 a Earth keše.


Vlastní kačerské přípravy začaly cca tři měsíce před odjezdem. Sehnat mapy do GPS, stahovat PQ, podívat se co je po cestě, co je kousek od cesty, kde se keška kryje s nějakou památkou nebo zajímavostí, nacpat to vše do notebooku a na microSD karty apod.

Nakonec nám z toho vypadly následující počty:
Maďarsko - cca 3700 ks tradiček a earthek
Srbsko, Makedonie, Kosovo a Albánie - všechny typy - 271 ks
Řecko - všechny typy - 1578 ks
Turecko - všechny typy - 550 ks
Rumunsko - všechny typy - 1447 ks
Bulharsko - všechny typy - 763 ks
Ukrajina - všechny typy - 234 ks
Slovensko - 4309 ks tradiček a Earthek

Den první - 8.7.2012


Na cestu jsme vyrazili 8.7.2012 ze Žerotic u Znojma. Rakousko už máme oba dva vybarvené, tak se řítíme k Maďarské hranici.

V Maďarsku, které pro nás bylo tranzitní zemí, využíváme sérii mikrošek u dálnic. První naše odlovená je M1 119km South GC3013X, druhou je M5 66km West GC339BC. U té první si v logbooku všímáme samolepky s nickem Ottík05. Jedná se o klasické ?svodidlovky? na odpočívadlech u dálnice.Přichází Srbská hranice a asi 1,5h čekání ve frontě na celnici.Vyměňuji kartu v Oregonu a ujišťuji se, že si správně pamatuji mikrošku hned za celnicí na Srbské straně Serbian Border GC1AWNG. Všude plno lidí, tak mi bohouscl6 kryje záda a já ji vytahuji ? filmovka zastrčená za uzemňovací pásku u sloupu veřejného osvětlení. Mezi tím už je u auta hrozen lidí a všichni kamarádům vnucují něco na prodej. Rychle nasedáme a jede se dál.

Jelikož cestujeme WV Caravele a v Srbsku se platí mýtné na dálnici podle výšky vozidla nad přední nápravou, tak bychom platili stejně jako náklaďáky. To je pro náš rozpočet neúnosné. V Subotici sjíždíme proto mimo dálnici a navigujeme po rádo-by hlavních cestách podél dálnice. Můj 10 měsíců starý TomTom, před odjezdem plně aktualizovaný, zná jen páteřní dálnici Subotica - Novi Sad - Bělehrad - Niš.

Na příštích pár tisíc kilometrů navigujeme jen podle map v Garmin Oregonu.

Kousek za městem Subitica nacházíme příhodné místo na přespání u jezera. Vaříme si večeři, koupeme se v jezeře a podařilo se nám zachytit nějakou wi-fi.

Den druhý - 9.7.2012Vyrážíme na další úsek naší cesty. V úseku Subotica - Novi sad, nějakých 90km, se žádná keš nenachází. Pokoušíme se ve městě Novi Sad o odlov Old locomotive GC3FJB1 , ale bohužel jsme nebyli úspěšní.Další Srbskou krabičku tedy přidáváme do sbírky až za městem v NP Fruška Gora. Vyšplhali jsme poměrně nepříjemné serpentiny do cca 400 m.n.m., tak navrhuji dát ze zcela zištných důvodů autíčku pauzu. Odbíháme s bohouscl6 pro mikrošku Iriški venac GC3NXXT . Opět filmovka, zastrčená v trojáku stromu, GPS ukazuje cca 15m vedle, v logbooku opět Ottík05.Pokračujeme po silnici č.21 dále na jih přes Ruma, Šabac, Valjevo a Pozega, silnici č.5 na Čačak.

Kousek za městem Čačak nalézáme příhodné místo u řeky Zapadna Morava. Bylo tam i občerstvení s ledově vychlazeným pivem za 1Eur. Paráda.

Den třetí - 10.7.2012Ráno pokračujeme na Kraljevo a silnici č.22 na Raška. Dotáhneme zbytek Srbska a míříme na Kosovo. Přímo mezi Srbskou a Kosovskou celnicí je Border Crossing - Castle @ GATE 1 GC3A55Y, ale ta je od silnice za potokem. Stavět a upozorňovat na sebe pobíháním v pásmu mezi celnicemi nechceme, tak jen pohledem sledujeme její pravděpodobné umístění.

Kosovo zatím není v geocachingu vedeno jako suverénní stát, ale jednou k tomu možná dojde.

Chtěli jsme si proto odvést i nálezy z tohoto území. Podél silnice M22.3 jsme postupně odlovili To Nothing Hill GC1NJKH, Kosovo Guard Rail #2 GC1P6AM a Kosovo Guard Rail #8 GC1PVCQ. Je to pozůstatek z 18 keší založených nějakým Amíkem. V současné době jsou všechny kromě 4ks archivované. Všechno to byly mikrošky ve svodidlech.

Další kosovskou jsme přidali Bifurkacioni Earthcache GC1A65Y - pěkné místo na předměstí Ferizaj Uroševac. Jedná se o jedinečný přírodní úkaz Evropského významu. Zde se stávající vodní tok rozděluje na dva, přičemž jedeno rameno míří do Egejského moře a druhé do Černého moře. Další podobný jev se vyskytuje na svěje již jen v Brazílii.Poslední Kosovskou byla Fox Run GC3KE29 - opět svodidlovka.

Bez větších potíží překračujeme hranice do Makedonie. Míříme k Water Works GCKK60, ale ani po půl hodině v děsném pařáku a čtyřech lidech ji nenacházíme. Vzhledem k následnému nálezu dr.voty jsme byli asi slepí.Nocujeme za městem u velkého koupaliště Treska Jezero.Všude okolo je neskutečné množství odpadků. Ty haldy končí mnohdy až v řece. Večer slyšíme na poměrně velkou vzdálenost a hodně hlasitě typicky místní hudební produkci. S přibývajícím časem se začínají do hudby prolínat i, pravděpodobně radostné a oslavné, jednotlivé výstřely v rychlém sledu po sobě. Zbraň identifikujeme podle zvuku jako samopal AK-47, v ČSSR později zdokonalený jako vz.58. Tuto domněnku nám potvrzuje několik brzkých ranních dávek z tohoto samopalu - http://www.cbdx.cz/wav/2416_DW_A0186a.wav.

Pokračování příště ...

Komentáře
Nebyly vloženy žádné komentáře.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze členové.

Pro odeslání vašeho hlasu se musíte přihlásit nebo zaregistrovat.

Nebylo vloženo žádné hodnocení.
Přihlásit
Jméno

HesloJeště nejsi přihlášený?
Klikni zde a registruj se.

Zapomněl jsi heslo?
Pro získání nového klikni právě zde.
Uživatelé online
Hosté online: 12
Žádný člen není online

Registrovaní členové: 1,462
Neaktivní členové: 21
Noví členové: jagjag
Kalendář událostí
<< Červen 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Žádný záznam

Narozeniny Narozeniny:
Vzkazník
Pro odeslání vzkazu se musíte přihlásit.

sciurust
27-12-2018
Nabízím k adopci keš Alšova Plzeň.

Vianney
26-10-2016
Geokalendář 2017 se chystá. Pošlete fotky a informace na e-mail vianney@volny.cz

aha
02-04-2015
Event První pomoc a trénink s hasiči má po odhlášení 4 volná místa. Tuto sobotu v Němčovicích. http://coord.info/GC5PH7H

rictep
20-06-2014
Mám dva lístky na Lucii na 26.6.2014 do amfiteártu na Lochotíně v Plzni. Cena 2x 690,- Kč.

chrzatka
15-06-2014
Ahoj všichni, kdo máte rádi mohutné stromy! Podpořte finalistu Stromu roku 2014, kterým je Skomelský dub, jediný finalista letošního ročníku v celém Plzeňském a Karlovarském kraji. Podrobnosti se do

Archiv vzkazů
Copyright (c) 2007-2010 Plzeňský geoteam | geoteam@gc-plzen.net |Powered by PHP-Fusion Copyright (c) 2003-2007 by Nick Jones.