Domů · Články · Fotogalerie · Fórum · Ke stažení · Geowiki · www.geocaching.cz · www.geocaching.com Wednesday, June 26, 2019
Menu
Pro začínající
Geocaching
Geocoiny & TB
Geocaching v Plzni
Cache roku 2008
Cache roku 2009
Domácí dílna
Akce a reportáže
Adventure race - ARH
Geopovídky
Reviewer info

Články
Fotogalerie
Fórum
Ke stažení
Odkazy
Kontaktujte nás
Hledat
O webu
Akce, eventy

Coin PHMK 2015

Geocaching - odkazy
www.geocaching.cz
www.geocaching.com
Hledej na geocaching.com:
Náhodná fotka
Plzeňští kačeři - 2009
Plzeňští kačeři - 2009
GC1TQKR - Plzeňští kačeři - 2009
Oblíbené
Přidat k oblíbeným
Nastavit jako výchozí
Počítadlo
Mapa přístupů


Profile Visitor Map - Click to view visits
Create your own visitor map

Návštěvy

free counters

Expedice Balkán 2012 - part 2
Napsal: cbfousac

Den čtvrtý - 11.7.2012


Pokračujeme směr Tetovo, Gostivar a NP Mavrovo. Tady naše dovolená vlastně začíná. Žádné hltání kilometrů, žádné pospíchání.
Ve městě Tetovo navštěvujeme Arabati Baba Teke, krásné místo. Okolní domy jsou typicky Makedonsky zanedbané a okolí plné odpadků.


Otevřením vstupních dřevěných vrat jsme se ovšem ocitli v úplně jiném světě. Upravené trávníky a záhony, opravené a zachovalé stavby, prostě idilka.

Pokračujeme dále do NP Mavrovo s jeho proslulým jezerem - přehradou. U jezera Mavrovo nacházíme filmovku Mavrovo Workers GC23C26 a jedeme se podívat na zatopený kostel uprostřed přehrady.Známe toto místo z naší cesty před šesti lety. Kostel byl tehdy téměř z poloviny pod vodou, ale dnes je velmi nízký stav vody a je celý na suchu. Podrobně a zvědavě ho prozkoumáváme a fotíme, zatím co zbytek výpravy je připojen na místní hotelovou wifi a odesílá článek na CB web. Tady se vyplatilo zastavit. Po návratu domů zjišťuji, že tu byla publikována earthka Mavrovo lake / Mavrovsko ezero GC3037Z a my máme dostatek materiálu s informacemi pro její zalogování.Naše cesta odtud vede dále do hor směrem na Debar. Pár kilometrů od jezera Mavrovo zastavujeme na oběd a odpočinek v malebném údolí řeky Radika. Místo se mi natolik líbilo, že jsem zde umístil svoji small krabičku Radika gorge GC3T2EN.Projíždíme celé údolí řeky Radika až do Debaru, podél Debarského jezera při hranici s Albánií. Údolní silnice začíná u Mavrovo ve výšce cca 800 m.n.m. a u Debaru je to cca 600 m.n.m. Okolo jsou ovšem nádherné hory s výškou přes 2000 m.n.m.. Samozřejmě v celém tomto úseku není v dosahu u silnice ani jedna keš.

V jihovýchodním cípu Debarského jezera trávíme noc. Byla to velice příjemná noc v 600 m.n.m s ranní teplotou cca 10°C a bez dotírajícího hmyzu. Po těch parných dnech s teplotami kolem 35 ? 40°C to byla vítaná změna.Den pátý - 12.7.2012Máme v plánu prohlídku Makedonského letoviska Ohrid, východním směrem jezero objet, překročit Albánskou hranici a v blízkosti města Lin přenocovat.

Nejbližší keš je v Ohridu Ohrid Lake at your hands GC1623H v blízkosti kostela Sv. Jana z Kaneo. Opět se jedná o filmovku, poměrně špatně zaměřenou bez jednoznačného hintu na rušném místě.Multinu Bennies Balkan Box (MK) GC1X13Z vynecháváme.

Staré město je opravdu krásné, s malebnými kamennými uličkami, spoustou památek a kavárenských zahrádek. Podél břehu je kolonáda s pásem zeleně a všudypřítomnými naháněči nabízejícími pronájem hotelů, apartmánů a lodiček.

Pokračujeme k Bay of Bones Museum u kterého se nachází keš Museum on water GC311MM založená Slovenským ownerem pikacu. Jedná se o skleničku od Jihočeského jogurtu schovanou v protější stráni pod cypřišem přikrytou kameny.

Dále se pokoušíme odlov Sv.Naum GC29MXY, ale vzhledem k umístění za závorou placeného parkoviště v hotelovém komplexu to vzdáváme. Jdeme si prohlédnout vlastní klášter Sv. Nauma ? žáka Cyrila a Metoděje.

Z překročení hranice do Albánie zdejším přechodem jsem měl celkem obavu, protože všude je deklarován jen jako místní hraniční přechod pro občany Makedonie a Albánie. S tím, že se tu snaží přejít Češi, Makedonští celníci problém neměli. Problém byl v tom, že prý nám chybí nějaký papír, nějaké potvrzení, nezaplatili jsme nějaký poplatek. Celník nás posílá k buňce, kde jsou ovšem mříže a je zavřeno. Pak si říká o 10 Euro vložených do pasu. Pas nám vrací prázdný, problém vyřešen závora se zvedá a my můžeme pokračovat. Na Albánské straně proběhlo vše bez problémů.

Přejetím této hranice se samozřejmě výrazně mění i kvalita silnice. Cesta přes Pogradec je přesně taková jaké byly silnice před šesti lety, když jsme byli v Albánii poprvé. Později ovšem zjišťujeme, že se jedná pouze o nějaký zapomenutý kout země. Dle mého názoru udělala Albánie obrovský skok vpřed. Na kvalitu silnic po kterých jsme se dále pohybovali si opravdu nemůžeme stěžovat.

Míříme na místo kde jsme tenkrát spali. Byl to opuštěný kamenolom. Dnes se tu nachází hotelový komplex Neli Hotel Resort. Zastavujeme, tak aby na nás nebylo z hotelu vidět a doufáme, že unikneme pozornosti. Neunikli jsme. Přichází pikolík, že prý ho posílá boss, a pokud tu chceme zůstat, tak cena je 10 Euro za celou posádku. Rádi tuto cenu platíme, protože v tu chvíli máme k dispozici záchody, vodu a wi-fi.S velkým strachem tu přečkáme i větrnou bouři způsobenou termikou nad vodní hladinou. Nebudu přehánět pokud odhadnu rychlost větru kolem 120 ? 130 km/h. Lítá vše kolem nás, my sedíme v autě, písek proniká i do kabiny a jen doufáme, že nás to nepřevrátí.Jak rychle bouře přišla, tak také se západem slunce odešla. Kocháme se krásným západem slunce a vymýšlíme s Bohoušem uložení keše. Vznikla z toho Oblique tree at Ohrid lake GC3JG8W a jsou na ní již i nálezy od českých turistů.

Pokračování příště ...


Komentáře
Nebyly vloženy žádné komentáře.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze členové.

Pro odeslání vašeho hlasu se musíte přihlásit nebo zaregistrovat.

Nebylo vloženo žádné hodnocení.
Přihlásit
Jméno

HesloJeště nejsi přihlášený?
Klikni zde a registruj se.

Zapomněl jsi heslo?
Pro získání nového klikni právě zde.
Uživatelé online
Hosté online: 4
Žádný člen není online

Registrovaní členové: 1,462
Neaktivní členové: 21
Noví členové: jagjag
Kalendář událostí
<< Červen 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Žádný záznam

Narozeniny Narozeniny:
Vzkazník
Pro odeslání vzkazu se musíte přihlásit.

sciurust
27-12-2018
Nabízím k adopci keš Alšova Plzeň.

Vianney
26-10-2016
Geokalendář 2017 se chystá. Pošlete fotky a informace na e-mail vianney@volny.cz

aha
02-04-2015
Event První pomoc a trénink s hasiči má po odhlášení 4 volná místa. Tuto sobotu v Němčovicích. http://coord.info/GC5PH7H

rictep
20-06-2014
Mám dva lístky na Lucii na 26.6.2014 do amfiteártu na Lochotíně v Plzni. Cena 2x 690,- Kč.

chrzatka
15-06-2014
Ahoj všichni, kdo máte rádi mohutné stromy! Podpořte finalistu Stromu roku 2014, kterým je Skomelský dub, jediný finalista letošního ročníku v celém Plzeňském a Karlovarském kraji. Podrobnosti se do

Archiv vzkazů
Copyright (c) 2007-2010 Plzeňský geoteam | geoteam@gc-plzen.net |Powered by PHP-Fusion Copyright (c) 2003-2007 by Nick Jones.