Domů · Články · Fotogalerie · Fórum · Ke stažení · Geowiki · www.geocaching.cz · www.geocaching.com Monday, January 24, 2022
Menu
Pro začínající
Geocaching
Geocoiny & TB
Geocaching v Plzni
Cache roku 2008
Cache roku 2009
Domácí dílna
Akce a reportáže
Adventure race - ARH
Geopovídky
Reviewer info

Články
Fotogalerie
Fórum
Ke stažení
Odkazy
Kontaktujte nás
Hledat
O webu
Akce, eventy

Coin PHMK 2015

Geocaching - odkazy
www.geocaching.cz
www.geocaching.com
Hledej na geocaching.com:
Náhodná fotka
Kačenka na šlajsně 13
Kačenka na šlajsně 13
GC1TQKR - Plzeňští kačeři - 2009
Oblíbené
Přidat k oblíbeným
Nastavit jako výchozí
Počítadlo
Mapa přístupů


Profile Visitor Map - Click to view visits
Create your own visitor map

Návštěvy

free counters

Expedice Balkán 2012 - part 5
Den dvanáctý - 19.7.2012Včera večer padlo definitivní rozhodnutí, že se nám chce jet do Turecka a do Istanbulu. Čekalo nás tedy dnes hltání asi 420 kilometrů a pokud možno co nejrychlejší přesun. Podél Řeckého pobřeží směrem na východ byly v dosahu od silnice snad jen asi čtyři krabičky, o jejichž odlov jsme se ani nepokoušeli. V tomto úseku cesty jsem ani neměl připraveny žádné cíle pro návštěvu.

Pro případné cestovatele jistě jedna zajímavá informace - celé Řecko, od Albánské hranice po Tureckou, jsme projeli za 10,50 EUR.

Zajímavým zážitkem bylo překročení Řecko - Turecké hranice.

Nejdříve na Řecké straně zastavovací hřeby ve vozovce, vojenská kontrola s automatickými puškami a prstem na spoušti. Po cca 300m pasová kontrola ? po přečtení jména se každý z nás musel vyklonit z okénka auta a ukázat svůj obličej. Jako poslední jméno přečetl ten úředník něco jako Milan Baroš a měl děsnou srandu z našich nechápavých výrazů. Celní kontrola bez problémů. Pomalu jedeme na hraniční most. Opět zastavovací hřeby a vojáci s ostře nabitými zbraněmi, dva obrněné transportéry vlevo a vpravo od cesty, střelecká stanoviště obložená pytli s pískem a těžkými kulomety. Uprostřed mostu tlustá bílá čára.

Nestačíme se divit. Zatím nejpřísnější bezpečnostní opatření, které jsme na hranicích zažili.

Pak nám dochází proč - Řecko a Turecko jsou spolu ve válečném stavu kvůli Kypru !!!

Na Turecké straně je to úplně stejné, jen zrcadlově obrácené.Kešky samozřejmě široko daleko žádné. Pokud jsme v Srbsku zaznamenali vzdálenost k nejbližší krabičce cca 50km, tak Turecko to dalece předčilo. Udělal jsem sérii fotek své GPS s různými vzdálenostmi, vždy po cca 5km jsem to zmáčkul znovu. Poslední foto je 71,3km k nejbližší, ale ve skutečnosti se to překlopilo při 73,2 km. Neuvěřitelná vzdálenost 146,4 km od jedné krabice k druhé.Pro dnešek jsme našli tábořiště nedaleko města Malkara, u přehrady Karaidemir Dam. Opět jsme hledali vodu a nakonec ji i našli.Do nějakých 10 - 15min. po zastavení si nás místní rybáři přijeli zkontrolovat, co tam děláme. Když jsme jim vysvětlili, že jen na jednu noc složíme hlavu, tak se uklidnili a přestali si nás všímat.Zítra nás čeká Istanbul a já se hodně těším.

Den třináctý - 20.7.2012Směrem na Istanbul vede velice pěkná několikaproudá silnice. Necháváme se zmást ukazateli a najíždíme na dálnici. Na mýtné bráně si musíme koupit za 10EUR známku. Navigace přepočítává cestu a my zjišťujeme, že vzdálenost do Istanbulu se nám prodloužila. No nic, na zpáteční cestě budeme chytřejší.Po připojení tříproudé dálnice z jiného směru jsme na něčem, co se podobá šestiproudému parkovišti. Nakonec se dostáváme do centra k pobřeží Bosporu a snažíme se najít místo na parkování. Všude placené a drahé. Po velmi dlouhé době v naprosto šíleném provozu nacházíme plácek před nějakou restaurací. Jedná se sice o parkoviště pro hosty, ale nedbáme.Po celou tu vzdálenost není u cesty ani v blízkém okolí ani jedna krabička. Kešky se nachází až na samém břehu Bosporu. Míjíme dvě tradičky Istanbul city walls GC1Q9CK , Galata Bridge GC2K2B9, ale na odlov není ani pomyšlení při tom provozu okolo.

Od auta jsme se vydali nahoru do kopce k Mešitě Sultan Ahmed známé též jako Modrá mešita. Cestou se pokouším o mikrošku 1,8m max GC28A1B, ale signál je velmi nepřesný. Po té co se mně asi tři auta v podchodu pokoušela přejet jsem to vzdal.Přes Sultan Ahmed Park pokračujeme k Hagia Sofia a dále k Paláci Topaki. V té době ještě nebyly publikovány keše Eminonu to Sirkeci GC427G4, The Cats of Istanbul GC419CW, Christmas in Istanbul GC432WW a Parade Pavilion GC41RAG .Pokoušíme se o odlov Hagia Sophia GC2H10E . Na tomto místě je však velké parkoviště autobusů, samý Japonec, a dva metry od keše se ve stínu na trávě povalují řidiči autobusů. Zmocňuje se mně téměř zoufalství, že se mi nepodaří zalogovat ani jednu Istanbulskou keš.Zbývá tu ještě jedna mikroška Sultan's Imperial Gardens GC1CXNH , která se ovšem nachází v zahradách Paláce Topaki. Vstupné je 20EUR a fronta u pokladny nějakých dobrých 200m trojstupem. Na to opravdu nemám morál.Soustřeďuji se tedy na Earth keše Earthquakes in Istanbul GC2NNB9 a Bosporus - Bogaziçi GC28PTJ a fotím jako šílený s tím, že doma dám nějak dohromady odpovědi na otázky, což se mi nakonec povedlo.Po cca dvou až tříhodinovém bloumáni mezi houfy turistů už toho máme dost a padne tedy rozhodnutí poodjet někam kousek za město, rozbalit náš tábor a pokusit se o nějaká spojení na rádiu k nám do republiky. Je to nejvzdálenější bod naší cesty. Po různých peripetiích ovšem nacházíme příhodné místo pro táboření až v místě vzdáleném 120km od Istanbulu nedaleko místa Corlu.

Den čtrnáctý - 21.7.2012Dnes vyjíždíme směrem na Edirne, ale po několika desítkách kilometrů uhýbáme na Kirklareli. Po předchozí večerní dohodě volíme cestu po pobřeží Černého moře přes Bulharsko a Rumunsko.

Na této trase se nacházela jen jedna jediná keš a byla to trardička. Jelikož jsem opravdu chtěl mít v Turecku nalezenu alespoň jednu fyzickou krabičku, tak prosím zbytek posádky o malou zajížďku k přehradní nádrži Kirklareli Bareji. Později se ukázalo jaké to bylo štěstí, že jsem tuto zastávku podnikli.

Jedná se o DSI-Picnic Area GC2W8KM . Velmi zajímavá keš. Ani ne tak umístěním nebo provedením, ale tím kdo ji založil a našel. Autor je mladý Turecký klučina, který má tři nálezy a jednu založenou. Na keši bylo za ten rok a něco celkem sedm nálezů. Ze sedmi nálezů bylo pět Čechů a dvě neidentifikovatelné národnosti s jedním nálezem. Po našem zalogování ji za asi měsíc a půl logují další Češi. Současné skóre pro Čechy 8:2. Pustil jsem tu svůj GC ART NOUVEAU - Natalia Geocoin TB3W9D7.Použiji zde citaci z deníku expedice, který vedl mudlokamarád: ... Díky tomu, ale poznáváme i odlehlejší části země, kam běžní turisté při cestách jistě nezabloudí. I toto je jedna z pozitivních věcí při hře Geocasching. Tato hra nás zavedla právě do jednoho takového odlehlého místa v horském masivu, k místnímu kempu u přehrady. Koupání je zde zakázáno, areál oplocen s cedulemi, kterým samozřejmě nerozumíme. Ale Fousáč a já se vydáváme právě pro tuto kešku, která by měla být umístěna pod přehradou. Terén je velmi nepřehledný, klesání je docela slušné, a tak se vzápětí ocitáme u místní elektrárny, která je na spodní hraně přehrady. Míjíme i výpusť přehrady, trubka má průměr něco přes dva metry, a při průtoku to musí být pěkný hukot. Toto dokazují i mohutné balvany, a vymleté koryto pod přehradní výpustí. Právě tudy sestupujeme níže, abychom posléze nalezli krabici s náležitostmi ke hře. Dodnes nechápu, jak se zrovna tady mohl objevit Čech, který tuto krabičku před měsícem našel. Není divu, že v této odlehlé končině světa, v tomto terénu byla nalezena pouze 7 krát. Zalogováno a hurá zpět nad korunu hráze. Překvapení, které nás čekalo, po návratu k vozu, nebylo zcela příjemné.

Venca ležel pod autem a okolo sebe plno vercajku, na hlíno-písčité cestě mokrá louže. Jak jsme zastavili a odešli dolů, Vašek se, jak to často dělával, vrhl podívat do motorového prostoru na stav chladící a brzdové kapaliny.

Při této kontrole zjistil, že bandaska na chladící tekutinu je prázdná a pod autem mokro, tak se jal odmontovávat spodní kryt motoru, aby přišel věci na kloub. Zjistili jsme, že je prasklá gumová trubka o průměru cca 5cm, která odvádí chladící médium z chladiče do čerpadla. Naštěstí byla prasklá těsně za stahovací páskou a tak jsme ji společnými silami zkrátili, nasadili zpět, dolili, provedli motorovou zkoušku, následně zakrytovali a vydali se dál zjistit, jak úspěšná byla naše provizorní oprava, která by měla vydržet pouze pár tisíc kilometrů. Ještě 3 zastávky, pokaždé dolití vody, ale pod autem vždy sucho, takže začínáme mít dobrý pocit, ale určitá nejistota tu je. Obzvlášť při sledování hor, přes které se musíme dostat. Budík teploty ukazuje, termostat spíná, ručička se pohybuje v normálních hodnotách a my pomalu zapomínáme na tento okamžik. Právě v těchto horách se dostáváme až k hraničnímu přechodu s Bulharskem.Přechod Turecko - Bulharské hranice bylo také takové malé dobrodružství. Na Turecké straně pomalu krokem projíždíme kolem několika zavřených okének a prázdných boudiček, až se před námi zjeví závora. Úředník si bere papíry a pak začíná mávat rukama a něco vykřikovat. Po chvilce zjišťujeme, že po nás chce nějaká razítka. Po další chvilce nám dochází, že ta razítka dostaneme v tom baráku, který jsme považovali za free shop. Vystojíme postupně tři fronty, odpovíme záporně na otázky typu - alkohol, narkotika, zbraně apod., dostaneme požadovaná razítka a můžeme přes závoru.Na Bulharské straně nejdříve musíme projet desinfekční lázní. Ne že bychom tak páchli, snažíme se alespoň po třech až pěti dnech spáchat minimálně lokální očistu, ale mají to tu tak prostě zavedené. Pasová a celní kontrola v pořádku, ale závoru nám opět nechtějí zvednout a posílají nás zpět zaplatit poplatek za desinfekci. Někdo si tady z toho udělal skvělý business - poplatek za lázeň 2EUR, poplatek za platbu hotově 1EUR. To je geniální - poplatek za uhrazení poplatku.

Jsme v Bulharsku. Silnice jsou tu v katastrofálním stavu. Silnice 1.třídy č.9 by se dala přirovnat k nějaké naší hodně rozbité okresce a ještě mají u krajnice po pár kilometrech rozmístěné informační cedule že se jedná o silnici s poplatkem.Hory nakonec bez újmy překonáváme, sjíždíme do nížiny a blížíme se k Burgasu. Na předměstí se zastavujeme pro drive-in keš Poda - Nature Conservation Centre GC2EGFT v nadmořské výšce 0m.Projíždíme Burgasem a za městem se snažíme najít tábořiště. Daří se nám to velice rychle na velké asfaltové ploše za letištěm. Kromě množství vzlétajících a přistávajících letadel tuto lokalitu ve velkém využívají i krvežízniví komáři. Opět noc strávená ve spacáku a ve vlastní šťávě.

Pokračování příště ...
Komentáře
Nebyly vloženy žádné komentáře.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze členové.

Pro odeslání vašeho hlasu se musíte přihlásit nebo zaregistrovat.

Nebylo vloženo žádné hodnocení.
Přihlásit
Jméno

HesloJeště nejsi přihlášený?
Klikni zde a registruj se.

Zapomněl jsi heslo?
Pro získání nového klikni právě zde.
Uživatelé online
Hosté online: 17
Žádný člen není online

Registrovaní členové: 1,466
Neaktivní členové: 2961
Noví členové: metej
Kalendář událostí
<< Leden 2022 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Žádný záznam

Narozeniny Narozeniny:
Vzkazník
Pro odeslání vzkazu se musíte přihlásit.

sciurust
27-12-2018
Nabízím k adopci keš Alšova Plzeň.

Vianney
26-10-2016
Geokalendář 2017 se chystá. Pošlete fotky a informace na e-mail vianney@volny.cz

aha
02-04-2015
Event První pomoc a trénink s hasiči má po odhlášení 4 volná místa. Tuto sobotu v Němčovicích. http://coord.info/GC5PH7H

rictep
20-06-2014
Mám dva lístky na Lucii na 26.6.2014 do amfiteártu na Lochotíně v Plzni. Cena 2x 690,- Kč.

chrzatka
15-06-2014
Ahoj všichni, kdo máte rádi mohutné stromy! Podpořte finalistu Stromu roku 2014, kterým je Skomelský dub, jediný finalista letošního ročníku v celém Plzeňském a Karlovarském kraji. Podrobnosti se do

Archiv vzkazů
Copyright (c) 2007-2010 Plzeňský geoteam | geoteam@gc-plzen.net |Powered by PHP-Fusion Copyright (c) 2003-2007 by Nick Jones.