Domů · Články · Fotogalerie · Fórum · Ke stažení · Geowiki · www.geocaching.cz · www.geocaching.com Thursday, February 25, 2021
Menu
Pro začínající
Geocaching
Geocoiny & TB
Geocaching v Plzni
Cache roku 2008
Cache roku 2009
Domácí dílna
Akce a reportáže
Adventure race - ARH
Geopovídky
Reviewer info

Články
Fotogalerie
Fórum
Ke stažení
Odkazy
Kontaktujte nás
Hledat
O webu
Akce, eventy

Coin PHMK 2015

Geocaching - odkazy
www.geocaching.cz
www.geocaching.com
Hledej na geocaching.com:
Náhodná fotka
Paintball
Paintball
Paintball 12.10.2008
Oblíbené
Přidat k oblíbeným
Nastavit jako výchozí
Počítadlo
Mapa přístupů


Profile Visitor Map - Click to view visits
Create your own visitor map

Návštěvy

free counters

Založení cache-doporučení od reviewerů
Založení cache-doporučení od reviewerů

Následující doporučení jsou psána formou imaginárního dotazu od cachera -začátečníka na vhodné založení cache tak, aby byla pro reviewery dobře schválitelná a odpovědi na něj. Jistě to tak bude čtivější a poučnější. K dispozici je i článek s radami, jak založit dobrou cache.


Milá Sally,
děkuji ti moc za rady jak založit dobrou cache.
Mohla bys mi prosím poradit, jak to udělat, aby revieweři neměli ze schalováním mé cache moc práce?
Děkuju,
Fanda Nováček


Ahoj Fando,

Vím, že si šikovný kluk a pred založením sis přečetl Pravidla schvalování na Geocaching.com. Vím, že ti angličtina dělá trochu problémy, ale kamarádi geocacheři ti pravidla přeložili zde na wikipedii, kde si je tedy můžeš pod uvedeným odkazem pročíst. Jsi hodný, že se snažíš reviewerům práci ulehčit a tak ti zkusím pomoci několika radami, které tobě i jim při schvalování pomůžou:

Komunikace s reviewerem
při schvalování cache probíhá pomocí logu Reviewer note, nemusíš se bát svěřit se tam ze vším i s řešením a popisem místa úkrytu. Všechny reviewer note se při publikovaní (zveřejnení cache) automaticky smažou. Takže žádný strach, nikdo jiný je kromě tebe a reviewera neuvidí. Je třeba si ale uvědomit, že Reviewer note se mailem reviewerům neposílají, ale čtou si je sami při procesu schvalování cache. Čili v okamžiku, kdy je cache již schválená (má svůj Published log), už na tvou poznámku Reviewer note nebudou nejspíš reagovat, jelikož se k nim nedostane-odpovědi by ses tak nedočkal. Čili je nutné v případě potřeby kontaktu reviewera po publikaci místo Reviewer note použít kontakt přes profil.

Reviewera se nemusíš bát, je to geocacher tak jako ty, jediný rozdíl mezi vámi je, že on přijal dobrovolnou práci schvalování keší a rád ti poradí, ty ale víš, že nemá na starost jen tebe a tak jeho nabídky pomoci nebudeš zneužívat a raději sám budeš pátrat a hledat odpověď v dostupných materiálech (Kamarádi, tato Wikipedie...gc.cz apod.)

Než aktivuješ listing (zaškrtnutím checkboxu "Yes, this listing is active" ve formuláři) a odešleš ho tím ke schvalování, znovu se ujistíš:

1) Že cache je na svém místě

2) Že máš v profilu své domovské souřadnice (aspoň přibližně) - použij tento link. Reviewerům se pak snáz odhaduje, jestli máš cache dostatecně blízko domova, abys o ní zvládl pečovat. Pokud jí dáváš dále než 150km od domova (což ti při tvé tvé první raději nedoporučuji) hned napiš jako reviewer note vysvětlení (např. že o ní zvládneš pečovat, protože tam máš např. babičku, za kterou pravidelně jezdíš) Je to slušné a ušetříš reviewerovi práci s tipováním tvého akčního rádiusu.

3) Že všechny stage a šifry mají jedno jasné řešení.
Ideální je užít někoho z kamarádů jako beta-testera ale to už jsem ti říkala minule.

4) Že cache nemá žádnou kolizi.
Pravidla (Guidelines) doporučují minimální vzdálenost mezi jednotlivými cachemi aspoň 0.1míle = 161m - viz již zmíněná Pravidla schvalování, část Hustota cache (v angličtině nebo v češtině)
Pokud si nejsi jist a nemáš odlovené všechny cache v okolí, nerozpakuj se poprosit o prověření situace reviewera. Jak ho kontaktovat víš... ano, uděláš to přes jeho profil nebo přímým odkazem zde z článku Reviewer. Pokud se ti to přece jen stane a reviewer tě na to upozorní, tak zkus cache presunout, nebo si vytipuj a zameř jiné úkryty v okolí, zadej je ke cachi jako waypointy a napiš o tom do reviewer note - pak bude reviewer moci snadno oveřit, který z nich nekoliduje s okolními cachemi a informovat tě o tom. Pokud to nezvládneš, napiš o tom reviewerovi. Nikdy to nenechávej být bez jakékoliv reakce, i ty můžeš sám cache deaktivovat, je zbytečné čekat až jí reviewer po týdnech čekání na nějakou reakci od tebe sám zaarchivuje.

5) Že zadané souřadnice ukazují na mapě, tam kde si cache nechal.
Zkontroluj si korektní umístění cache pomocí odkazu na mapy.cz přímo v listingu cache (Czech maps from mapy.cz). Pokud si chceš zkontrolovat umístění waypointů či finálovky, stačí jen na webu mapy.cz zadat souřadnice do políčka Hledej (nejlépe pomocí copy a paste a pak odmazat písmena N a E). Rozhodně přepni ze základní mapy na fotomapu (ta využívá letecké snímky a je i proto narozdíl od základní kreslené velmi přesná). Pokud to takto provedeš, máš výbornou kontrolu, že jsi nikde neudělal chybu v souřadnicích a cache (stage) je opravdu tam, kde jí chceš mít... (typická chyba začátečníků je prohození W a E v souřadnicích zeměpisné délky či prohození souřadnic finálky se stage)
Pokud ti není jasné umístění cache z fotomapy, pravděpodobně nebude ani reviewerovi. Proto klidně už předem do poznámky Reviewer note napiš upřesnění místa a způsobu uložení cache. To samé platí, pokud místo leží uprostřed pole a dle fotomapy k němu nevede žádná cesta. Hned napiš, jak se dá ke keši přijít, aby se nemuselo pošlapávat např. obilí.

6) Že jsi pri mystery nebo multi-cache nezapomněl na final stage waypoint.
Častý problém je zapomenutí na souřadnice finálního bodu. Nezapomínej uvádět souřadnice finálního bodu v mystery a multi keškách. Neboj se, uvádí se jako skrytý waypoint, vidíš ho pouze ty a reviewer (v menu vpravo nahore Waypoints - Add a new waypoint - vyber "Hide this waypoint from view except by the owner or administrator" ), aby mohl reviewer posoudit, jestli finálovka neleží příliš blízko jiné cache a naopak - aby v budoucnosti nedošlo ke zveřejnění nové cache, která by byla finálovkou příliš blízko tvé.

7) Že Když je terén 1... myslíš na vozíčkáře.
Pokud cheš dát terén 1, pokus se zhodnotit, zda by mohla být cache odlovitelná i osobou na invalidním vozíku a přidat atribut Wheelchair accessible. Pokud si nejsi jist (ano, není lehké to odhadnout), tak to na atribut není a označ proto terén min.1,5. Reviewer pak při schvalování neuvidí hlášku: "Terrain is level 1... WARNING: User didn't add the handicapped attribute." A nebude ti muset připisovat Reviewer note o tom, že by bylo dobré zhodnotit, zda je cache při tom jedničkovém terénu dostupná i pro tělesně postižené geocachery.

8) Že si nezapomněl přidat atributy, (info o) cache.
Vím, říkáš si - není to povinnost, ale reviewer tě bude na chybějící atributy zbytečně upozorňovat a když tam nějaký přidáš, nic tě to neudělá a z listingu tě zmizí ošklivý žlutý rámeček s vykřičníkem. Geocachery to bude přijato s povděkem. Aributy přidáváš v Menu Navigation a záložka edit attributes Pokud si s atributy nevíš rady, můžeš kromě zde uvedeného odkazu do wiki použít i tento externí.

9) Že si nezapomněl pridat hint
. Cache ale přece může být bez hintu viď? Ano, je to tak. Ovšem při schvalování je vždy trochu o reviewerově rozhodování...zapomněl autor hint přidat, nebo je bez hintu schválně? Co když je cache někde nekorektně uložená (třeba zakopaná) a autor nechce, aby to reviewer věděl? Nebude docházet díky tomu, že není hint, při hledání k ničení okolí? Pokud do Reviewer Note napíšeš, jak se věci s hintem mají (např. nezapomněl jsem, je to schválně), a upřesnění umístění cache, bude to reviewerem vždy přijato s povděkem, on při schvalování také hint pročítá a odhaduje, zda je místo na mapě a způsob uložení cache reálný.
Obzvláště při kombinaci Micro cache a No hints se za to přimlouvám. Rozhodně ušetříš reviewerovi jednu note o tom, zda si náhodou nezapomněl hint přidat, že by to bylo vzhledem k velikosti cache vhodné.

10) Že máš správně Waypointy multicache.

Zkontroluj si v klidu všechny zadané souřadnice a pamatuj si, že u "virtuálních" zastávek, kde není ukrytá fyzická cache, ale jen se počítají nějaké věci (např. počty písmen) nebo odečítá číslo (např. z cedule), se doporučuje použít typ Question to Answer místo Stage of Multicache - dáváš tím najevo, že ti nevadí, když v budoucnu někdo umístí novou cache poblíž této zastávky. Samozřejmě můžeš nechat waypointy jako Stage of Multi, ale potom bude kolem nich "ochranné pásmo" 161m = minimální vzdálenost mezi cachemi, tahle volba je na tobě jakožto na vlastníkovi. Ovšem pokud pro to není zjevný důvod, tak to nedělej. Pokud uděláš jednu multinu přes celé město a ostatním tím znemožnís uložit nějakou jinou cache z důvodu tohoto blokování zastávek, rozhodně si tím nezískáš přátele.
Pokud budeš v tomto případě autorem nově vznikající kolidující cache kontaktován nebo tě kontaktuje přímo reviewer, který se bude snažit problém kolize vyřešit, s dotazem, abys důvod ochranného pásma rozumně zdůvodnil, je velmi neslušné neodpovědět. Ale vím, že ty bys to neudělal a jistě bys na dotaz proč, co nejdříve odpověděl.

11) Že komunikuješ.
Na reviewer note a dotazy reviewera je slušnost odpovědět, to ti snad nemusím říkat. Odpovědět co nejdříve je ostatně ve tvém zájmu, tak jako je v zájmu reviewera tvou cache zdárně dovést ke schválení. Pokud na reviewer note nebudeš nějak reagovat, tak o tom sice nikdo z tvých přátel a geocacherů nebude vědět, ale reviewer si o tobě nebude myslet nic pozitivního, to mi věř. Pokud na jeho dotazy a připomínky budeš úspěšně kašlat po dobu dvou týdnů, tak tvá cache bude archivována a to bys přeci nechtěl.

12) Že máš-li extra požadavky na schválení -např. při požadavku na konkrétní termín publikace, pak předáváš cache k publikaci s předstihem.
Jistě tě třeba už někdy napadlo, že bylo by super, kdyby ti reviewer schválil cache třeba ve tři hodiny ráno a tys mohl pročítat logy, jak se ti na cache valili rozespalí FTFkaři a jaká to byla sranda. No, v tom případě počítej s tím, že bys měl cache poslat minimálně tři dny před plánovaným schválením (netýká se eventů, nejpozdější doba pro publikaci eventu je 2 týdny předem) a do reviewer note popsat proč, co a kdy nejlépe publikovat a hlavně poděkovat.
Poslat cache na schválení několik hodin před požadovaným termínem se považuje za neslušné. Obzvlášť, když připíšeš "Schvalte mi to za hodinu!" Pokud máš nějaké takovéto požadavky, tak vždy pamatuj, že reviewer tu není jen pro tebe a nemusí ti vyhovět, je to jen jeho dobrá vůle a ochota ti splnit přání.
Čili čím dříve cache s požadavkem na konkrétní datum/čas publikace do fronty zařadíš, tím větší šanci na vyhovění tomuto požadavku máš (revieweři se stihnou lépe domluvit, kdo bude mít v danou dobu čas)

13) Že jseš slušný.
Nadáváním, jízlivými poznámkami a poukazováním na jiné schválené cache, schválení své cache neurychlíš, ale to ty víš. Naopak, pokud poděkuješ a popřeješ tomu co tvou cache bude schvalovat krásný den, ukážeš, že si slušný geocacher, jehož cache za snahu o schválení určitě stojí.

Pamatuj: Vše co upřesní myšlenku a způsob uložení cache, bude reviewerem přijato s povděkem a podstatně to urychlí schválení tvé keše.

Měj se krásně!

Tvá Sally

P.S. Pokud se chceš dozvědět více informací (nejen) k jednotlivým bodům, které jsou postupně doplňovány, tak Geohorse reviewer (Poník) tato doporučení dále rozšiřuje ZDE

cacheři, kteří se na článku podíleli a podílejí (přímo textem či inspirací k doplnění):Geohorse reviewer (Poník-většina textu v článku a nápad na vytvoření), minarjo (drobné stylové úpravy textu a odkazů pro lepší "zapadnutí" do wiki), ... a časem třeba i další.

Citováno z Wiki
Komentáře
Nebyly vloženy žádné komentáře.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze členové.

Pro odeslání vašeho hlasu se musíte přihlásit nebo zaregistrovat.

Nebylo vloženo žádné hodnocení.
Přihlásit
Jméno

HesloJeště nejsi přihlášený?
Klikni zde a registruj se.

Zapomněl jsi heslo?
Pro získání nového klikni právě zde.
Uživatelé online
Hosté online: 10
Žádný člen není online

Registrovaní členové: 1,466
Neaktivní členové: 1265
Noví členové: metej
Kalendář událostí
<< Únor 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Žádný záznam

Narozeniny Narozeniny:
Vzkazník
Pro odeslání vzkazu se musíte přihlásit.

sciurust
27-12-2018
Nabízím k adopci keš Alšova Plzeň.

Vianney
26-10-2016
Geokalendář 2017 se chystá. Pošlete fotky a informace na e-mail vianney@volny.cz

aha
02-04-2015
Event První pomoc a trénink s hasiči má po odhlášení 4 volná místa. Tuto sobotu v Němčovicích. http://coord.info/GC5PH7H

rictep
20-06-2014
Mám dva lístky na Lucii na 26.6.2014 do amfiteártu na Lochotíně v Plzni. Cena 2x 690,- Kč.

chrzatka
15-06-2014
Ahoj všichni, kdo máte rádi mohutné stromy! Podpořte finalistu Stromu roku 2014, kterým je Skomelský dub, jediný finalista letošního ročníku v celém Plzeňském a Karlovarském kraji. Podrobnosti se do

Archiv vzkazů
Copyright (c) 2007-2010 Plzeňský geoteam | geoteam@gc-plzen.net |Powered by PHP-Fusion Copyright (c) 2003-2007 by Nick Jones.