Domů · Články · Fotogalerie · Fórum · Ke stažení · Geowiki · www.geocaching.cz · www.geocaching.com Saturday, October 23, 2021
Menu
Pro začínající
Geocaching
Geocoiny & TB
Geocaching v Plzni
Cache roku 2008
Cache roku 2009
Domácí dílna
Akce a reportáže
Adventure race - ARH
Geopovídky
Reviewer info

Články
Fotogalerie
Fórum
Ke stažení
Odkazy
Kontaktujte nás
Hledat
O webu
Akce, eventy

Coin PHMK 2015

Geocaching - odkazy
www.geocaching.cz
www.geocaching.com
Hledej na geocaching.com:
Náhodná fotka
Scooby
Scooby
Líně 12.4.2008
Oblíbené
Přidat k oblíbeným
Nastavit jako výchozí
Počítadlo
Mapa přístupů


Profile Visitor Map - Click to view visits
Create your own visitor map

Návštěvy

free counters

Historie Geocachingu

Historie geocachingu 


GPS Stash Hunt... Stash #1 is there!

Tak touto větou to pro nás všechny začalo. Příspěvek s tímto názvem byl publikován na Usenet konferenci sci.geo.satellite-nav 3.května 2000. Celý text příspěvku byl následující:

No, a je to tady, vytvořil jsem první skrýš, můžete ji najít na následujících souřadnicích:
N 45 17.460
W 122 24.800
Uvnitř jsem nechal několik dárků pro příchozí. Hledejte černý plastový barel zakopaný do země. Něco si z něj vemte a něco dejte dovnitř. Zaznamenejte vaši návštěvu do logbooku. A užijte si to!
Skrýš obsahuje: Delorme Topo USA software, videa, knihy, jídlo, peníze a prak!


Dave Ulmer tehdy položil základy geocachingu. Vraťme se ale o pár dní (a let) zpět. 26. června 1993 vypustily USA (přesněji ministerstvo obrany) na oběžnou dráhu země poslední z plánovaných dvacetičtyř satelitů Navstar a tak vznikla síť známá jako GPS (Global Positioning Systém, česky se překládá jako globální poziční systém nebo globální systém pro určení polohy). Ze začátku byla do GPS uměle vkládána chyba, tzv. selektivní dostupnost (SD). SD znamenala, že přesné informace o poloze dostávali pouze oprávnění uživatelé (např. armáda) a civilním uživatelům byl signál zkreslen tak, že přesnost byla přibližně 100 metrů (s tím se keše hledají fakt špatně :-) Strategii SD nařídil zrušit až v roce 2000 prezident Bill Clinton. Od 2. května se tedy zvýšila přesnost civilních GPS přístrojů řádově na metry. Toho využil i Dave a hned následující den citovaným příspěvkem vybízí čtenáře k lovu.

První keš

Z uveřejněného příspěvku je jasné, že základní pravidla hry nazvané GPS Stash Hunt byla publikována hned při prvním vložení obsahu keše, něco si vezměte a něco dejte dovnitř, zapište se do logbooku.
Keš vypadala následovně (foto pochází samozřejmě až z pozdější doby)První keš

a její přesný obsah byl:

konzerva fazolí
kniha od Rosse Perota
kazeťák
2x CD ROM Delorme
videokazeta George of the Jungle
čtyři dolary
Delorme Topo USA Software
prak


Z konzervy se posléze stal asi nejznámější Travel Bug a dle některých také nejfotografovanější konzerva fazolí v historii lidstva. V současné době už samozřejmě necestuje a jejím posláním je navštěvovat geoeventy a propagovat geocaching. Konzervu je možné najít pod jménem O.C.B. (Original Can of Beans - původní konzerva fazolí) a její Tracking ID je TBGJAA.O.C.B. TB

Na místě první keše je dnes plaketa na oslavu této historické události. Keš samotná už není původní, ale na jejím místě je od roku 2003 nová s názvem ORIGINAL STASH TRIBUTE PLAQUE. Její waypoint je GCGV0P, takže i na ni se můžete podívat.Plaketa

A aby byla fotodokumentace úplná, chybí nám ještě Dave, tady ho máme i s plaketou:Dave s plaketou

Pokud vás zajímá, jak Dave plnil keš, můžete se podívat na video.

A léta běží

Dave Ulmer byl tedy prvním ownerem. Prvním kačerem se stal Mike Teague, který nalezl Davův poklad jako první krátce po zveřejnění. Vzal si z keše dolary a vložil cigarety, audiokazetu a pero. Jak již bylo řečeno, ze začátku byla hra nazvána GPS Stash Hunt nicméně 30. května 2000 byl Mattem Stumem navržen nový název geocaching (GC). Název bychom mohli volně přeložit jako ukrývání pokladu do země.
Během prvního měsíce života nové hry dochází k několika dalším důležitým událostem. 8. května oznamuje Mike Teague vytvoření webové stránky, na které shromažďoval informace o zakládaných keších. 15. května vytváří James Coburn mailing list s názvem gpsstash a umožňuje tak členům diskutovat o jejich nové zálibě. Mimochodem, list je stále aktivní, takže si můžete přečíst, jaké to bylo v začátcích.
2. září zaslal Jeremy Irish do gpsstash email oznamující registraci a zprovoznění domény geocaching.com. Jeremy zkopíroval popisy keší z Mikovy stránky (s jeho souhlasem a podporou) a přidal nové funkce pro snadnější vyhledávání. Již 6. září Mike oznamuje, že listing keší bude dále spravován na stránkách geocaching.com. Aniž to asi někdo tušil, nastávají časy žalob a obviňování.

Temná doba geocachingu

\poznamka aut.:\ Tuto část dějin na webu Groundspeaku z jasných důvodů nenajdete. Myslím ale, že je dobré o ní vědět.

Jeremy Irish se rozhoduje, že na GC začne vydělávat, což se některým pravověrcům samozřejmě nelíbí. Zpočátku nabízí prostor pro inzerci výrobcům GPS, referral program pro prodejce GPS, spouší příjem darů přes PayPal a posléze rozjíždí také prodej oblečení (trička, čepice, ). Z těchto příjmů chce financovat provoz serveru geocaching.com. Dalším kontroverzním krokem (daleko závažnějším) je zaregistrování ochranné známky slova geocaching. Od této chvíle je použití vázáno na souhlas firmy Grounded, Inc. (později přejmenované na Groundspeak, Inc.).
Irish se dále pokouší získat pod křídla GC.com také letterboxing, což je velmi stará hra podobná geocachingu (ovšem bez použití GPS). Tato snaha byla komunitou odmítnuta a za nějakou dobu dochází k dalšímu střetu. Jeremy Irish odmítá poskytovat download z databáze waypointů a jakýkoli pokus o jejich distribuci prohlásí za porušení práv. V následujících měsích dochází k několika dalším aférám: Jeremy Irish vs. Navicache.com, Jeremy Irish vs. Ed Hall.
Rok po vzniku GC, v květnu 2001, vznikají další placené aktivity na GC.com, např. member-only caches dostupné pouze pro členy platící roční příspěvek 30 dolarů (dnešní Premium Membership). Takové keše jdou zakládat i dnes, ale většina Premium členů toto odmítá. V červnu roku 2003 bylo registrováno 150 000 lidí, z toho 7 500 platících členů.
Opusťme ale tuto část historie a pojďme se podívat na to, co nás zajímá, na keše.

Éra geocaching.com

Do září roku 2000 bylo po světě založeno 75 keší a to například i v Austrálii nebo na Novém Zélandu. V Evropě byla první keš založena 3. června v Irsku. 25. září je uveřejněna krátká zpráva o GC na serveru Slashdot. V New York Times vychází článek o GC 26. října a startuje tím vlnu článků v různých médiích.
V roce 2001 (přesně 24. března) se konalo první setkání kačerů v Austinu. Později se taková setkání začala nazývat event cache.
V době psaní tohoto článku je po světě rozmístěno 520 684 keší. Hlavními mozky GC.com jsou v současné době Jeremy Irish, Elias Alvord a Bryan Roth.

Česká Republika

V ČR se dá za počátek GC považovat datum 1. června 2001. To byla založena první česká keš Tex Czech.
Pokud se chcete o českých dějinách dozvědět více, podívejte se na Kroniku českého geocachingu

Odkazy k prozkoumání:

Anglicky:

Příspěvek Dave Ulmera na usenetu

ORIGINAL STASH TRIBUTE PLAQUE

O.C.B. TB


Historie na GC.com


Historie na gpsgames

Mailing list gpsstash

Zmiňovaný článek na slashdot.org

Zmiňovaný článek na nytimes.com


Video George of the Jungle na Amazonu - pro velké nostalgiky :-)


Česky:

Kronika českého geocachingu
Tento článek pro gc-plzen.net napsal: makovec

Komentáře
Qnik dne 05-03-2008 08:06
Moc pěkný..opravdu. Tak jste mě donutili zase zaregistrovat se na další web:-). Je příjemný se dozvědět zase něajký noví věci o GC - zejména temná historie mi doposud byla utajena:-).
Při čtení článku mě ale nemohla neuniknout jedna věc. Kam se poděl Dave? Mluví se tu o nynějších hlavních mozcích GC.com Jeremy Irish, Elias Alvord a Bryan Roth. A co první owner? Ten vypadl z kola hned na začátku?
igi dne 25-11-2008 16:10
Pekny clanok. V septembri som navstivol toto miesto, ak bude trochu casu, tak napisem clanok pripadne pridam viac fotiek. Bol to zvlastny pocit byt na mieste prvej skryse a tak nejak nasavat tu historiu. Pozdravujem do Plzne,
Igi.
1gato1 dne 25-01-2009 15:16
Super clanek,moc zajimavy,diky.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze členové.

Pro odeslání vašeho hlasu se musíte přihlásit nebo zaregistrovat.

Nebylo vloženo žádné hodnocení.
Přihlásit
Jméno

HesloJeště nejsi přihlášený?
Klikni zde a registruj se.

Zapomněl jsi heslo?
Pro získání nového klikni právě zde.
Uživatelé online
Hosté online: 19
Žádný člen není online

Registrovaní členové: 1,466
Neaktivní členové: 2703
Noví členové: metej
Kalendář událostí
<< Říjen 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Žádný záznam

Vzkazník
Pro odeslání vzkazu se musíte přihlásit.

sciurust
27-12-2018
Nabízím k adopci keš Alšova Plzeň.

Vianney
26-10-2016
Geokalendář 2017 se chystá. Pošlete fotky a informace na e-mail vianney@volny.cz

aha
02-04-2015
Event První pomoc a trénink s hasiči má po odhlášení 4 volná místa. Tuto sobotu v Němčovicích. http://coord.info/GC5PH7H

rictep
20-06-2014
Mám dva lístky na Lucii na 26.6.2014 do amfiteártu na Lochotíně v Plzni. Cena 2x 690,- Kč.

chrzatka
15-06-2014
Ahoj všichni, kdo máte rádi mohutné stromy! Podpořte finalistu Stromu roku 2014, kterým je Skomelský dub, jediný finalista letošního ročníku v celém Plzeňském a Karlovarském kraji. Podrobnosti se do

Archiv vzkazů
Copyright (c) 2007-2010 Plzeňský geoteam | geoteam@gc-plzen.net |Powered by PHP-Fusion Copyright (c) 2003-2007 by Nick Jones.