Domů · Články · Fotogalerie · Fórum · Ke stažení · Geowiki · www.geocaching.cz · www.geocaching.com Sunday, June 16, 2019
Menu
Pro začínající
Geocaching
Geocoiny & TB
Geocaching v Plzni
Cache roku 2008
Cache roku 2009
Domácí dílna
Akce a reportáže
Adventure race - ARH
Geopovídky
Reviewer info

Články
Fotogalerie
Fórum
Ke stažení
Odkazy
Kontaktujte nás
Hledat
O webu
Akce, eventy

Coin PHMK 2015

Geocaching - odkazy
www.geocaching.cz
www.geocaching.com
Hledej na geocaching.com:
Náhodná fotka
Scooby
Scooby
Líně 12.4.2008
Oblíbené
Přidat k oblíbeným
Nastavit jako výchozí
Počítadlo
Mapa přístupů


Profile Visitor Map - Click to view visits
Create your own visitor map

Návštěvy

free counters

Zrození geocoinu

Zrození geocoinu
Pozn.: Tento článek je volným překladem textu ze stránek Todays Cacher. Je však navíc doplněn o některá fakta, která v původním textu nejsou a která snad pomohou událost více přiblížit. Odkaz na originál je uveden na konci článku.

Jon Stanley, aka Moun10Bike, nám přiblížil vznik geocoinu.
"Sto nalezených keší navždy zůstane nejvíce památnou událostí v mém kačerském životě. Ani meta 1000 nálezů nebyla tak vzrušující zážitek jako dosažení tohoto prvního velkého mezníku. Samozřejmě - v roce 2001 bylo o hodně těžší najít 100 keší než dneska - ale i dnes je něco speciálního na čísle jedna nula nula."
"Jak se tento milník blížil, začal jsem přemýšlet o tom jak oslavím tuto událost. Původně jsem přemýšlel o vytvoření speciálního předmětu, ale stále více a více jsem byl zaujatý myšlenkou vytvoření nějakého dárku s mým logem. Přemýšlel jsem o malých modelech jízdního kola, osobního pera a o mnoha jiných věcech. Nicméně žádný z těchto nápadů mě stoprocentně nenadchl."
"21.července 2001 se konal první Washingtonský geoevent v Magnuson parku v Seattlu a jeden z mých známých kačerů - Silver, který sloužil v armádě - zmiňoval nápad ručně dělaných kovových mincí, které měly původně sloužit vojákům jako připomínka mimořádných činů, k posílení morálky a k budování kamarádství. Později vznikla tradice výroby mincí."
"Nápad použít vlastní mince jako sigitem okamžitě uhodil na správnou notu a já se začal touto myšlenkou intenzivně zabývat. Byl to prostě skvělý nápad. Mince jsou okamžitě identifikovatelné, jsou jednoduché na přepravu i při cestování nalehko a - na zakládě popularity sbírání mincí - jsou velmi žádané."
"S pomocí Silvera jsem začal hledat výrobce, který by byl schopen vyrobit mince podle mého návrhu. Můj návrh byl jednoduchý: použil jsem své logo s motivem horského kola (které jsem používal již dříve např. na trička, která jsem věnoval svým známým) na straně jedné a upravené logo Groundspeak (lépe se hodící na kulatou minci) na straně druhé."
"Rozhodnutí o dodavateli bylo složitější, ale po návštěvách několika webových stránek a po několika telefonátech jsem jednoho vybral. Rozhodl jsem se, jak chci aby mince vypadala (barva, číslování, atd.) a pak už jsem jen mohl sedět a čekat než mi mince dorazí."
"Neseděl jsem ovšem nečinně, ale hledal jsem keš, kterou bych chtěl najít jako svou stou. Obrátil jsem se na své kamarády o pomoc a obdržel jsem několik vynikajících návrhů. Byl to však až návrh od kačera EraSeek, který mě opravdu nadchl - nikdo nemá čich na super místa tak, jako EraSeek. Bylo rozhodnuto: vybranou keší se stane Light House Point od Whidbey Walka. Byla to jedinečná lokace blízko Deception Pass."
"Když mi mince dorazily, byl jsem překvapen, jak byly nádherné - byly o moc hezčí, než jsem si představoval. Přišly právě včas, pár dní před nálezem s pořadovým číslem 100. Načasování bylo naprosto skvělé - v té době totiž přišel Jeremy Irish (zakladatel Groundspeaku) s myšlenkou sledování pohybu předmětů. Když Jeremy slyšel, že jsem si na své mince nechal vyrazit pořadová čísla, navrhl mi možnost sledovat mince na webu geocaching.com. Toho jsem samozřejmě využil a mé mince se tak staly prvními Travel Bugy."


"Den D nastal 30. září 2001. Jeremy mi dělal společnost a tak jsme ve dvou vyrazili na sever od Seattlu vstříc Deception Pass. Aktuálně jsem měl nalezeno 98 keší, takže jsme se cestou zastavili ještě na jedné, abychom se připravili na mé výročí. Shodou okolností to byla keš od EraSeek."
"A pak už jsme vyrazili vstříc Light House Point. Místo bylo přesně takové, jaké jsem si ho představoval: byl to nádherný kus země a jedinečná cesta zahrnovala i výstup po devítimetrovém žebříku. Byla to perfektní volba pro tento památný nález a perfektní místo pro umístění prvního geocoinu - jak jsem svůj výtvor nazval. Abych byl přesný, nesl jsem geocoin s pořadovým číslem 002 (Moun10Bike Geocoin #002), ten s číslem 001 má své čestné místo v mé kanceláři."
"Od toho dne jsem geocoinů poslal do světa téměř dvě stovky. Většina z nich zmizela beze stop, ale některé z nich procestovaly tisíce kilometrů a podívaly se na tak exotická místa jako např. Alpy nebo Machu Picchu. I někteří další kačeři začali vytvářet své geocoiny a tyto malé kovové placky se staly jedněmi z nejvíce žádaných výměnných položek. Jejich krása, množství jejich variant, přenosnost a odolnost spolu s možností jejich trekování z nich dělají výjimečný předmět."
A co dál?
Díky možnosti procházet logy na geocaching.com se můžeme podívat, co Moun10Bike a Jeremy toho dne logovali a trošku víc se tím "ponoříme" do děje. 
Jak již bylo psáno, nejdříve bylo potřeba odlovit keš s pořadovým číslem 99. Tou se stala Skagit Wings (dnes už archivovaná). Jelikož se zde oba aktéři navzájem vyfotili, tak si na ně můžeme pěkně posvítit. Vzhledem k tomu, že text není v tomto případě tak důležitý, ponecháme pouze odkaz na originál bez překladu:
Moun10Bike (s Jeremyho fotkou)
Jeremy (s fotkou Moun10Bika)

Poté už oba vyrazili vstříc Deception Pass. Pro nás se jedná o neznámé (a možná i stejně exotické, jako pro Moun10Bika Alpy) místo, ale dle dostupných zdrojů se jedná o velice úchvatný národní park s množstvím nádherných výhledů. Můžete si prohlédnout některé stránky týkající se tohoto místa: Wikipedia, Visit Whidbey nebo Deception Pass Foundation. Po zdolání zmiňovaného žebříku se oba konečně dostali k dohledání vlastní keše. 
Moun10Bike logoval:
Jo, jo, jo! Chtěl jsem nějakou speciální keš na oslavu první stovky a tahle naprosto splnila mou představu. Ptal jsem se lidí kolem na nějakou pěknou keš a EraSeek mi poradil tuhle. Je to naprosto skvělé. Byl jsem tam s Jeremym, webmasterem geocaching.com. Jakmile jsme se vydali na cestu začal nádherný slunečný den a výhled od Bowman Bay byl fantastický. O žebříku vedoucím na vrchol mysu jsem slyšel a když jsem po něm stoupal byl jsem čím dál tím nervóznější. Mám totiž panický strach z výšek. Na mé GPSce jsem sledoval stále se krátící vzdálenost a naivně jsem si myslel, že možná najdeme nějakou postranní cestu, kterou se tomu žebříku vyhneme. Hmm, kulový. Dostali jsme se až do bodu, kdy jsme museli sejít sráz, abychom se dostali k patě žebříku a tehdy jsem ho na vlastní oči poprvé spatřil. Můj pocit byl - a to si nedělám srandu - že kdyby tu Jeremy se mnou nebyl, tak bych asi neměl dost kuráže vydat se po něm nahoru. Ale byl tady, takže jsem tedy lezl. Moc mi ale nepomohlo to, že na začátku chybělo pár příček a že zhruba v polovině cesty jsem se rozklepal. Ani to, že rampa na vrcholu byla pěkně hladká se mi moc nezdálo (v dešti bych to zažít nechtěl!). Ale - DOKÁZAL JSEM TO! Stálo za to podívat se na Deception Pass z tohoto místa! Po tomto zážitku jsme začali hledat vlastní keš. Po několika dlouhých minutách jsme si už začali myslet, že je ztracena. Naštěstí Jeremyho zkušené oko ji zahlédlo ve chvíli, kdy jsme se už začali připravovat na zpáteční cestu. Černý pytel na odpadky byl skvělou kamufláží. Na památku tohoto místa a také toho, že se jednalo o mou stou keš jsem si vzal poslední CD s fotkami a spořičem a nechal jsem tam Microsoft kompas na karabině a několik ručně dělaných geomagnetů a etiket. V neposlední řadě také to, co jsem si schovával speciálně pro tuto příležitost - pustil jsem zde do oběhu můj první geocoin. Poté, co jsme keš opět ukryli jsme se vydali na zpáteční cestu. Cesta dolů po žebříku byla horší než cesta nahoru. Největší výzvou samozřejmě byl první krok, poté už to docela šlo. Děkuji za perfektní zážitek, Whidbey Walk!
Co o keši zapsal Jeremy?
Bravo! Toto byla jedna z mých nejlepších keší. Speciálně kvůli tomu, že jsem se vydal s Moun10Bikem na lov jeho sté keše. Nechal jsem zde travel bug, ale ještě není aktivovaný. Což znamená, že až ho najdete, můžete si ho sami aktivovat a sledovat! Aktivační kód je na obálce, ve které je schován. Vzal jsem si CD Lego pro mou ženu - je totiž velkou Lego fanynkou ;)
Poté, co oba opustili místo se cestou zpátky ještě zastavili na keši A Marine Halloween a Moun10Bike si tak odlovil svou 101. keš.



Odkazy zmiňované v textu
Logy
Moun10Bike log #99 
Jeremy log #99
Moun10Bike log #100 
Jeremy log #100 

Deception Pass

Wikipedia 
Deception Pass Foundation 
Visit Whidbey
 
Další odkazy k tématu
první geocoin
Geocoin na Wikipedii
Moun10Bikovy stránky o geocoinech  
Moun10Bike na gc.com 
kačer Silver 
kačer EraSeek 
článek na Todays Cacher



Tento článek pro gc-plzen.net napsal: makovec

Komentáře
igi dne 25-11-2008 16:17
Na obrazku je prvy geocoin s cislo 001, ktory ma Jon. 002 sa stratil takmer ihned po vypusteni a 003 stale existuje a momentalne je v Groundspeaku a asi sa stane sucastou putovnej vystavy znameho bludiska GPS maze. Mal som moznost ho mat v ruke.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze členové.

Pro odeslání vašeho hlasu se musíte přihlásit nebo zaregistrovat.

Úžasné! Úžasné! 50% [1 Hlas]
Velmi dobré Velmi dobré 50% [1 Hlas]
Dobré Dobré 0% [Žádné hlasy]
Průměrné Průměrné 0% [Žádné hlasy]
Slabé Slabé 0% [Žádné hlasy]
Přihlásit
Jméno

Heslo



Ještě nejsi přihlášený?
Klikni zde a registruj se.

Zapomněl jsi heslo?
Pro získání nového klikni právě zde.
Uživatelé online
Hosté online: 6
Žádný člen není online

Registrovaní členové: 1,462
Neaktivní členové: 17
Noví členové: jagjag
Kalendář událostí
<< Červen 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Žádný záznam

Vzkazník
Pro odeslání vzkazu se musíte přihlásit.

sciurust
27-12-2018
Nabízím k adopci keš Alšova Plzeň.

Vianney
26-10-2016
Geokalendář 2017 se chystá. Pošlete fotky a informace na e-mail vianney@volny.cz

aha
02-04-2015
Event První pomoc a trénink s hasiči má po odhlášení 4 volná místa. Tuto sobotu v Němčovicích. http://coord.info/GC5PH7H

rictep
20-06-2014
Mám dva lístky na Lucii na 26.6.2014 do amfiteártu na Lochotíně v Plzni. Cena 2x 690,- Kč.

chrzatka
15-06-2014
Ahoj všichni, kdo máte rádi mohutné stromy! Podpořte finalistu Stromu roku 2014, kterým je Skomelský dub, jediný finalista letošního ročníku v celém Plzeňském a Karlovarském kraji. Podrobnosti se do

Archiv vzkazů
Copyright (c) 2007-2010 Plzeňský geoteam | geoteam@gc-plzen.net |Powered by PHP-Fusion Copyright (c) 2003-2007 by Nick Jones.