Domů · Články · Fotogalerie · Fórum · Ke stažení · Geowiki · www.geocaching.cz · www.geocaching.com Thursday, April 25, 2019
Menu
Pro začínající
Geocaching
Geocoiny & TB
Geocaching v Plzni
Cache roku 2008
Cache roku 2009
Domácí dílna
Akce a reportáže
Adventure race - ARH
Geopovídky
Reviewer info

Články
Fotogalerie
Fórum
Ke stažení
Odkazy
Kontaktujte nás
Hledat
O webu
Akce, eventy

Coin PHMK 2015

Geocaching - odkazy
www.geocaching.cz
www.geocaching.com
Hledej na geocaching.com:
Náhodná fotka
Adrenalin 2009 - padak GC1TQR6
Adrenalin 2009 - padak GC1TQR6
Jak jsme si užívali letní eventy
Oblíbené
Přidat k oblíbeným
Nastavit jako výchozí
Počítadlo
Mapa přístupů


Profile Visitor Map - Click to view visits
Create your own visitor map

Návštěvy

free counters

Jací vlastně jsme my kačeři a kačerky

Malá úvaha od Medoka o tom, jací vlastně jsme my kačeři a kačerky.

Typy kačerů a kačerek.


1. Typ příležitostný
Jedná se o technicky založeného tvora, který bývá poměrně chytrý a zvědavý. Rád poznává nové věci a objevuje nové zájmy, zvláště ty, kde je možno vyžít moderní výpočetní techniku, kterou tento typ velice dobře ovládá. Chce být prostě v obraze a IN. Obvykle po pár odlovech jeho kačerská aktivita značně poklesne a nebo přímo usne. Někdy i nadobro, neboť se již věnuje novým zájmům a časově by nestíhal. Zřídka se i stane, že příležitostně ještě i nějakou tu keš odloví, ale jinak tuto činnost považuje za ztrátu jeho vzácného času. Jeho největší radostí je pocit, že to prostě dokázal zmáknout.
Tragédie bývá, když založí svoji keš, o kterou se pochopitelně už později nestará a nechá ji samoúdržbě.

2. Typ rodinný
Jedná se o kačera, který si nadevše považuje svoji rodinu, se kterou se snaží trávit veškerý volný čas. Je to tvor nesobecký a jeho největší radostí je, když keš naleznou jeho ratolesti. Když náhodou nalezne keš jako první, pomlčí o tom a vše naaranžuje tak, aby ji zase našly jeho děti. Zkrátka radost jeho potomků je i jeho radostí. Sice se tak ochuzuje o vlastní geozážitky, ale to mu zcela nevadí. Tvrzení, že haverlantí jsou při rodinných odlovech jen geopřítěž, považuje za urážku.
Nepěkné bývá, že pro lásku k dětem poněkud přehlíží paseku, kterou jsou děti při hledání keše v soutěživém zápolení schopny v okolí udělat.

3. Typ pohodlný
Jedná se o kačera pro geocaching sice zapáleného, ale líného. Bez auta prostě ani ránu a za nejlepší keše považuje ty, ke kterým vede silnice nebo aspoň cesta, po které se dá jet autem prakticky až ke kešce. Vůbec nechápe proč je většina keší ukrytá v lese a nedej Bože i na kopcích! Takové keše považuje za hrůzu a při logování dá svou nelibost najevo, zvláště když se při tom ještě popálí o kopřivu a nebo škrábne o nějaký ten trn. O tom, že se při výstupu pěšky do kopce zapotil, ani nemluvě. Jeho největším snem je provést odlov keše přímo z pohodlí svého automobilu, aby nemusel ani vystoupit. Jo, to by bylo něco!

4. Typ sportovní
Rovněž se jedná o zapáleného kačera, ale je přesným opakem pohodlného typu. Nejoblíbenějším dopravním prostředkem pro něj bývá jízdní kolo a pokud vyráží někdy lovit v autě, dojede jen do přibližného místa a dál ke keši pokračuje pěšky - kopec nekopec. Největší radost zažívá, když na vrcholu strmého kopce, popálený od kopřiv, poškrábaný od trnů a v silně propoceném triku, třímá v ruce právě nalezenou keš. To jsou pro něj ty nádherné nezapomenutelné okamžiky radosti a štěstí. Své nadšení z takového úlovku dá ve svém logu náležitě najevo.

5. Typ přírodní
Tenhle typ kačerů se obvykle rekrutuje z řad vyznavačů klasického trampingu. Bývá to obvykle samotář, který na lov vyráží vlakem, autobusem, na kole a hlavně pěšky. Autem zásadně opovrhuje, neboť do přírody dle jeho mínění prostě nepatří. Má rád keše umístněné v divoké přírodě a městské keše loví jen v případě nejvyšší nouze. Jeho největší radostí je najít keš v pěkném přírodním koutku, kde se dokáže dlouho kochat a dokonale vychutnávat okamžik nálezu keše umocněný hezkou přírodou. Čas nebývá jeho pánem a i když se geocachingu věnuje třeba dlouho, jeho bodové konto nebývá moc tučné. Ostatně mu na bodovém kontě pramálo záleží.
Pokud takový typ založí vlastní keš, bývají to obvykle perly geocachingu.

6. Typ klasický
Tento typ tvoří početné a zdravé, ale pomalu vymírající jádro lidí okolo geocachingu. Jedná se o tvora kamarádského, který plně ctí psané i nepsané pravidla geocachingu. Rád nejen loví, ale i keše zakládá. Má rád geocaching jako takový a proto bývá častým účastníkem různých akcí CITO a nebo eventu, kde rád pokecá o tom, jak jde geoživot. Obvykle nemá potřebu se předvádět a nebo se chlubit svými geoskalpy, ač jeho bodové konto při delší činnosti nabývá značné velikosti. Geocaching je jeho hlavní záliba a proto se jí snaží věnovat co nejvíce volného času.

7. Typ lovecký
Jedná se o mutaci kačera klasického typu. Pro tohoto kačera neexistuje nic jiného, než geocaching a za měřítko svého úspěchu považuje body a počet FTF. Musí prostě odlovit vše a všude a pokud možno první. Za tím účelem je schopen vstát ve 2 hodiny v noci a letět ve tmě lovit novou keš i když má v 5 hodin ráno vstávat do práce. Pokud je manželský partner mudla a nebo kačerka jiného typu, mívá obvykle rodinné zázemí poněkud narušené. Z listingu čte pouze informace o keši, neboť číst ostatní považuje za ztrátu času. Je to tvor velice vytrvalý a fyzicky odolný a za den je schopen zvládnout značný počet odlovů. Velice často se pokouší odlovit delší multinu a nebo složitou mystérku způsobem ?brutal force?. Zkušenosti a schopnosti na to rozhodně má. Ani handl s finálkami mystérek mu není zcela proti mysli. Obvykle loví v poklusu ve stylu hesla: Čas jsou body!? Jeho největší radostí je odlovit během dne co největší počet keší. A když se mu k tomu podaří udělat nějakou mutinu nebo mytérku brutal force. Je na vrcholu blaha. To jej dokonale uspokojuje.

8. Typ fanatický
Tady se jedná o až nezdravou mutaci loveckého typu. Jestli bývá rodinné zázemí u loveckého typu narušené, tak typ fanatický jej má přímo v troskách a nebo žádné, neboť i partnera stejného typu považuje za geokonkurenci a tím pádem je soužití s ním zcela nemožné. Tenhle typ je lovením přímo posedlý a nemyslí a nedělá nic jiného než lov kešek. Má jediného geoboha ? své bodové konto. Uznává pouze jednu zásadu a to, že účel světí prostředky. A účelem je pochopitelně navýšení bodového konta. Jelikož se většinou jedná o tvora cílevědomého a chytrého se značnými zkušenostmi, zná a používá různé finty a způsoby, jak lov keší urychlit. A na to je samozřejmě velmi pyšný. Vůbec mu třeba nevadí si zalogovat keš, kde vůbec nebyl. Důležitý je pouze bodík. Největší radost prožívá u počítače, když srovnává své bodové konto s ostatními geokolegy a zjišťuje, že jim opět poněkud unikl. Dostane-li se někdo na přibližnou bodovou úroveň, dostává epileptický záchvat a v zápětí je schopen vyvinout až neuvěřitelnou aktivitu, aby opět unikl. Geocaching je pro něj prostě NON STOP závod.

9. Typ dostihový
Jedná se o neklidného kačera, který se začal věnovat geocachingu teprve nedávno a navíc propadl bodové mánii. Protože jej trápí bodové manko, snaží se vše bleskurychle dohnat. Dokáže též vyvinout za tímto účelem značné úsilí, ale jako začátečníkovi mu chybí ještě zkušenosti a tak se raději delším multinám a mystérkám, kde se dá předpokládat nějaké to zdržení vyhýbá a nejraději loví tradiční keše. Za kvalitní keš považuje tu, která jde odlovit snadno a rychle. Jeho neklidná geoduše dojde dočasného klidu tehdy, až aspoň částečně srovná svůj bodový stav s ostatními kačery. Pak se teprve uklidní a transformuje se buď do klasického typu a začne si geocaching konečně užívat a nebo zmutuje do loveckého typu a klid nikdy nenalezne.
Tento typ kačerů rád také své keše zakládá, ale snaží se je dělat k obrazu svému a ve většině případů rozšiřují množinu keší tvz. ?díkzabodovku?.

Na závěr bych chtěl dodat, že geoživot není černobílý, ale barevný. Takže většina z nás se v podstatě skládá z několika typů součastně, ale jeden typ v nás určitě převládá. Je jen na nás jestli si dovedeme přiznat, který typ to je. Pokud tento článek vzbudil u někoho úsměv a nebo aspoň pousmání, tak zcela splnil svůj účel.

Lovu zdar a dobrý signál!

Komentáře
hejv dne 30-03-2010 10:32
Moc pěkné Medoku. Jasně že jsem se v jednom typu našel a dokonce mám pocit, že bych se rád častěji stěhoval i do jiného typu smiley . Myslím si, že typ každého kačera hodně vyplývá z toho, v jakém období svého života se seznámil s geocachingem, a také v jakém roce po r.2000.
malyvena dne 31-03-2010 18:21
Tak se mi zdá, že kromě prvních třech, jsem v každém typu našel znak, který na mě pasuje. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale určitě je dobře, že nejsem vyhraněný 8. typ smiley, už takhle je to doma občas složité smiley.
Článek mě moc pobavil a myslím, že pro mnohé bude příležitostí k zamyšlení smiley.
rendystod dne 02-05-2010 17:54
A co ten typ, vyberu si hezkou kesku, tu jsi budu uzivat, nebudu lovit ty dikzabodovky. Potom cestou na lahudku pobrat vsechny po ceste, preci tam nenecham lezet body.
Nemo dne 27-07-2010 10:27
Super článek. Já už jsem se asi z dostihového období dostal k tomu příležitostnému :-) Ale pozoruju na sobě i znaky z jiných kategorií. A jak napsal Rendy, když už se vypravím na nějakou pěknou kešku, tak se snažím posbírat i ty co jsou cestou.
krovicko dne 18-01-2012 20:10
Vtipný článek, dost jsem se nasmála smiley Ale myslím, že ti tam chybí typ akční, který je na vrcholu blaha, pokud mu při odlovu keše šlo alespoň jednou o život smiley Každopádně parkis je pro mě jasná konkurence, kterou musím potřít smiley Vždyť má stejně bodů jako já !! smiley
zippo dne 20-01-2013 11:18
No tak to ja se vzhledl v tom tipu ( přírodní) smiley přidalby se někdo v létě cca srpen na tydení kemp v Srbsku u Berouna za účelem keškování a odpočinku??
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze členové.

Pro odeslání vašeho hlasu se musíte přihlásit nebo zaregistrovat.

Úžasné! Úžasné! 100% [3 Hlasů]
Velmi dobré Velmi dobré 0% [Žádné hlasy]
Dobré Dobré 0% [Žádné hlasy]
Průměrné Průměrné 0% [Žádné hlasy]
Slabé Slabé 0% [Žádné hlasy]
Přihlásit
Jméno

HesloJeště nejsi přihlášený?
Klikni zde a registruj se.

Zapomněl jsi heslo?
Pro získání nového klikni právě zde.
Uživatelé online
Hosté online: 1
Žádný člen není online

Registrovaní členové: 1,462
Neaktivní členové: 57
Noví členové: jagjag
Kalendář událostí
<< Duben 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Žádný záznam

Narozeniny Narozeniny:
Vzkazník
Pro odeslání vzkazu se musíte přihlásit.

sciurust
27-12-2018
Nabízím k adopci keš Alšova Plzeň.

Vianney
26-10-2016
Geokalendář 2017 se chystá. Pošlete fotky a informace na e-mail vianney@volny.cz

aha
02-04-2015
Event První pomoc a trénink s hasiči má po odhlášení 4 volná místa. Tuto sobotu v Němčovicích. http://coord.info/GC5PH7H

rictep
20-06-2014
Mám dva lístky na Lucii na 26.6.2014 do amfiteártu na Lochotíně v Plzni. Cena 2x 690,- Kč.

chrzatka
15-06-2014
Ahoj všichni, kdo máte rádi mohutné stromy! Podpořte finalistu Stromu roku 2014, kterým je Skomelský dub, jediný finalista letošního ročníku v celém Plzeňském a Karlovarském kraji. Podrobnosti se do

Archiv vzkazů
Copyright (c) 2007-2010 Plzeňský geoteam | geoteam@gc-plzen.net |Powered by PHP-Fusion Copyright (c) 2003-2007 by Nick Jones.